Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vnuk Štefana Kvietika o tom ako sa vyrovnáva so slávou: Radšej nevychádza z domu!

30.09.2019 (38/2019) Fešák z televíznej obrazovkyMatúš Kvietik (27) prekvapuje zrelými názormi a tvrdením, že sa občas cíti ako dôchodca. Vnuk legendárneho herca Štefana Kvietika (85) nikam nechodí, ignoruje sociálne siete a starého otca by rád videl opäť hrať.
Vnuk Štefana Kvietika o tom ako sa vyrovnáva so slávou: Radšej nevychádza z domu!
9 fotografií v galérii
Keď nenakrúca, nosí bradu – na ulici ho tak nikto nespozná.
Autor fotografie: Profimedia

Aktuálne vás diváci môžu vidieť v druhej sérii seriálu Sestričky, ktorá sa na obrazovkách Markízy rozbehla naozaj slušne.

Naše scenáristky nemali ľahkú úlohu. Museli napísať 20 dielov za pomerne krátky čas. Je úžasné, že sa to ľuďom páči a sledujú nás. Konečný verdikt je vždy na divákovi. Príbeh Kristíny Svarinskej, v ktorom figurujem aj ja, nebol uzavretý. Bolo tam veľa dvier, ktoré ostali otvorené.

Z nich teraz vychádzajú postavy ako napríklad Kamil Mikulčík. Ten bude v Kristíninom živote naďalej robiť šarapatu. Ja som za. Myslím si, že Svarinskej treba komplikovať život. (Smiech.)

Myslíte Kristíne Svarinskej ako osobe alebo seriálovej postave, ktorú stvárňuje?

Aj, aj. (Smiech.) Teraz vážne. Kika ja naozaj skvelá a po pracovnej stránke sa s ňou veľmi dobre robí. Je to vážna profesionálka, ale rád jej občas urobím zle, pretože je veľmi ťažké ju rozosmiať. Väčšinou, keď človek prestrelí hranicu, keď už ide naozaj za čiaru, vtedy to na ňu zafunguje. (Smiech.)

Aktuálne je na obrazovkách druhá séria, no vy už nakrúcate tretiu. Čakali ste taký úspech?

Keď nám prišiel scenár Sestričiek k prvej sérii, prečítal som si to a povedal, že okej, ale bojím sa toho, či slovenský divák prijme ďalší seriál z lekárskeho prostredia. Bol som príjemne prekvapený, že to ľudia prijali.

So mnou sa totiž ťahá interný vtip, že čokoľvek, v čom hrám, neprejde do druhej série. (Smiech.) Tento vtip som si vymyslel sám a chytila sa toho produkcia, preto bolo aj pre zvyšok štábu pozitívnym prekvapením, že sme dostali druhú sériu. (Smiech.)

Mám veľa pozitívnych reakcií na seriál, na vzťah, ktorý s Kikou na obrazovkách máme. Obaja sme sa naozaj snažili urobiť všetko preto, aby sa to ľuďom páčilo. Všetci sme do toho dali dušu. Zároveň musím vyzdvihnúť zákulisie nakrúcania. Na pľaci sa robí výborne. Je tam pokoj, príjemné prostredie, pre mňa je to práca snov. Vďaka seriálu si ešte o niečo viac vážim prácu lekárov.

Doteraz si pamätám repliku: „Šesťdesiatročný muž s ischemickou chorobou srdca, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a diabetom typu dva pri našom príchode dostal epileptický alebo generalizovaný záchvat, ktorý sa skončil, keď sme mu podali šesť miligramov diazepamu.“ (Smiech.)

Na práci lekárov ma fascinuje, že naozaj vedia, o čom rozprávajú. Teraz to už viem aj ja, lebo som si to vždy deň pred nakrúcaním gúglil. Navyše ide o profesiu za minimálne peniaze s obrovským dennodenným nasadením, čo obdivujem.

Hovorí, že na starého otca Štefana Kvietika sa vôbec nepodobá. Spája ich však tvrdohlavosť. 9 fotografií v galérii Hovorí, že na starého otca Štefana Kvietika sa vôbec nepodobá. Spája ich však tvrdohlavosť. Zdroj: TV Markíza

Spomenuli ste Kristínu, ale čo zvyšok hereckého kolektívu?

Pribudli nám nové postavy ako napríklad Eňa Podzámska. Do tej som sa v priebehu piatich sekúnd okamžite zamiloval. Je naozaj veľmi zlatá. Rovnako aj Anikó Vargová, Dana Košická, Kristína Madarová. Tá má podobný humor ako ja, čo je nebezpečné. (Smiech.)

Braňa Mosného poznám roky. S ním som bol prvýkrát v živote vyzlečený na javisku. (Smiech.) Okrem Ene som nepoznal už iba Martina Mňahončáka, ale rovnako ako zvyšok kolektívu, aj on je veľmi fajn človek a dobre sa s ním robí.

Dozvedela som sa o vás, že píšete scenáre.

Áno, je to moja osobná vášeň, ktorá ma veľmi dlho baví. Som veľký fanúšik hororov. Kedysi som si doma písal hororové poviedky. Okrem toho mám rád čiernu komédiu. Dlhodobo som uvažoval o písaní filmových a divadelných scenárov. Aktuálne na tom pracujem s jedným kolegom.

Ide o scenáre, ktoré by sa dali aplikovať na naše reálie a zároveň by sa dali zrealizovať v našich podmienkach. Nápad som držal v hlave, až som si tento rok nad to konečne sadol a napísal to. Mám teda hotový jeden divadelný scenár a pred rokom a pol sme s kolegom dali dokopy filmový scenár. Teraz sme v štádiu čakania.

To znamená, že ste scenáre niekomu ponúkli a čakáte, či dostanete možnosť realizovať ich?

Áno, presne tak. Máme už aj nejaké spätné informácie, ale zatiaľ nevieme potvrdiť, či sa s tým ide ďalej pracovať. S kolegom však máme pocit, že to je niečo nové, zaujímavé a myslíme si, že by sa toho mohol divák chytiť.

Žánrovo ste sa držali spojenia hororu a čiernej komédie? Úprimne si neviem predstaviť, či by to slovenský divák prijal.

Nie, o horor nepôjde, myslím, že tento žáner u nás ani nie je veľmi obľúbený. Pôjde čisto o čiernu komédiu, o vyjadrenie nášho pohľadu na veci. Vopred upozorňujem, že sa nebudeme venovať žiadnym politickým témam. Tým sa chceme vyhnúť, ako sa len dá. Myslím, že politiky už majú ľudia dosť.

Skôr pôjde o humorný pohľad na nás samých ako na spoločnosť, na našu generáciu závislú od elektroniky a podobne. Chceme ľuďom pri niektorých veciach pootočiť zrkadlo, aby sa na ne pozreli z inej strany a hlavne aby sa nebrali vážne. Mám pocit, že Slováci sa berú naozaj veľmi vážne. My sme taký fatálny národ...

Od toho by sme chceli upustiť a zasmiať sa na nejakých absurditách. Pri tvorbe scenára som sa riadil pocitmi. Vedel som, čo na divákov relatívne fungovalo, keď sme hrali inscenácie – aké témy ich zaujímali. Zároveň som sa to snažil prepojiť s témami, ktoré zaujímajú mňa.

Či ide o divadlo, film, alebo televíziu, robí sa to hlavne pre divákov. Všetci divadelníci, ktorí tvrdia, že to robia pre seba, sú v hlbokom omyle. Bez divákov to nemá zmysel robiť. Je to pre ľudí a toto je mojím cieľom – pritiahnuť ich do divadla, do kina.

Mám pocit, že najlepší filmári, ktorí tu kedy boli, vždy našli zlatý stred medzi výtvarným, umeleckým stvárnením a komerciou. Myslím, že toto je cesta, ktorá bude fungovať aj na Slovensku. Takže zatiaľ čakáme na vyjadrenia. Divadlo je reálne a film, dúfajme, tiež.

Budete v tom hrať aj vy?

Vo filme áno, ale v divadelnej hre už nechcem hrať. (Smiech.)

Rolu ste si ušili priamo na mieru?

V podstate áno, s kolegom, s ktorým na tom pracujeme, sme to už rovno písali pre konkrétnych hercov. Sú tam tri hlavné postavy napísané priamo pre hercov a jednou z tých postáv som aj ja. Hercov sme oslovili, dokonca už čítali scenáre. Snažili sme sa vyvarovať komerčne známych mien. Sú to, samozrejme, ľudia, ktorí sú známi, ale nie je to Tomáš Maštalír, Táňa Pauhofová a podobne.

Aktuálne účinkuje v druhej sérii seriálu Sestričky po boku Kristíny Svarinskej. 9 fotografií v galérii Aktuálne účinkuje v druhej sérii seriálu Sestričky po boku Kristíny Svarinskej. Zdroj: TV Markíza

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×