Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obhrýzate si nechty? Nie je to len prejav stresu!

27.09.2019 (38/2019) Obhrýzanie nechtov môže byť prejavom vnútorného napätia dieťaťa. Azda nikto si dnes už nemyslí, že obhrýzanie nechtov je prejavom duševnej choroby. Príčinu však treba riešiť.
Obhrýzate si nechty? Nie je to len prejav stresu!
2 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Obhrýzanie nechtov sa odborne nazýva onychofágia. Podľa odborníkov je to komplexný problém – porucha kontroly impulzov, ktorá sa prejavuje nutkavým obhrýzaním nechtov. Podobná je aj porucha TTM, teda vytrhávanie vlasov, mihalníc či obočia.

Nechty si obhrýza asi 30 % detí a rodičia tomuto javu zvyčajne nepripisujú význam. V puber­tálnom veku je tento počet vyšší, zlozvyk má približne 45 % tínedžerov. Ľudia si zvyčajne nevyberajú niektorý prst, ale ohrýzajú si všetky nechty rovnomerne.

Hrozia ochorenia

Onychofágia je vo svojej podstate, rovnako ako ďalšie spomínané poruchy, neurózou. Je to vonkajší prejav vnútorného napätia, dieťa sa niečoho bojí, prežíva nepríjemné situácie, nemá uspokojenú potrebu istoty a bezpečia, nahrádza si tak napríklad pocity pri dojčení či pití z fľaše.

Ohrýzanie nechtov však zvyšuje riziko vzniku rôznych mikrobionálnych a vírusových infekcií či hnisavých pľuzgierov. Cez sliny sa môžu do poškodenej kože preniesť baktérie, čo spôsobí začervenanie a infekciu.

Odborníci odporúčajú rodičom zistiť, v akých situáciách si dieťa nechty hryzie, teda snažiť sa vypátrať príčinu. Podstatné je deti nestrašiť ani nekarhať. Výskumníci z britskej univerzity v Readingu zistili, že ľudia si najviac obhrýzajú nechty v situáciách, keď sa nudia alebo sú frustrovaní.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×