Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za čo mám platiť? Súd chce odo mňa vopred 800 eur, toľko nemám!

24.09.2019 (33/2019) Na to, aby vás súd oslobodil od jeho úhrady, musia byť súčasne splnené dve podmienky.
Za čo mám platiť? Súd chce odo mňa vopred 800 eur, toľko nemám!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S otcom svojej 5-ročnej dcéry som v súdnom konaní. Sporíme sa o to, ako často sa s ňou manžel bude po rozvode stretávať. Dcérka nie je zdravá, preto som s ňou stále na rodičovskej dovolenke a mojím jediným príjmom je rodičovský príspevok. Nedávno mi prišlo rozhodnutie, že sudkyňa vymenovala znalca a uložila mne aj otcovi povinnosť uhradiť vopred sumu po 800 eur. V zákone o súdnych poplatkoch som hľadala dôvod, pre ktorý by som mala platiť, ale nič som nenašla. Toľko peňazí nemám.

Silvia

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V prípade, že sa na vás alebo na vedené konanie nevzťahuje žiadna z alternatív oslobodenia od úhrady súdneho poplatku upravená v zákone o súdnych poplatkoch, môžete požiadať súd v zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku o takzvané individuálne oslobodenie od súdneho poplatku. Na to, aby vás súd oslobodil od jeho úhrady, musia byť súčasne splnené dve podmienky.

V prvom rade si musíte podať návrh na oslobodenie (súd nebude konať z vlastnej iniciatívy), a to buď v podobe formulára zverejneného na stránke ministerstva spravodlivosti, pričom na tejto stránke sú zároveň zverejnené aj pokyny na jeho vyplnenie. Zákon nevylučuje ani alternatívu, že si návrh napíšete, ale v tomto prípade si treba dať pozor, aby obsahoval všetky zákonom vyžadované náležitosti.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×