Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prežili vojnové peklo: Z hrdinstva ľudí tejto obce budete dojatí

25.09.2019 (37/2019) Pamätná izba zriadená už v roku 1971 hovorí nielen o histórii a míľnikoch obce Cigeľ, ale tiež prezrádza mnohé životné osudy, cez ktoré upriamuje pozornosť na odkaz SNP a hrdinstvo miestnych občanov.tak si tu žijemetak si tu žijemetak si tu žijeme
Prežili vojnové peklo: Z hrdinstva ľudí tejto obce budete dojatí
18 fotografií v galérii
Obec leží v Hornonitrianskej kotline, v doline potoka Cigľanka na úpätí pohoria Vtáčnik.
Autor fotografie: Archív obce

Zjazdové i bežecké lyžovanie

Pochod vďaky SNP je športové podujatie, ktoré len v tomto roku navštívilo 2 700 registrovaných a ďalšie stovky nezaregistrovaných účastníkov. História podujatia sa začala písať pred 44 rokmi.

Na prvom ročníku sa zúčastnilo asi 30 občanov Cigľa, dnes je toto kvalitné podujatie také spropagované, že ho absolvujú ľudia z celého Slovenska. Výsledkom je, že kuchári varia 13 kotlov gulášu, zabezpečená je horská služba a všetky potrebné opatrenia.

V obci Cigeľ má bohatú históriu bežecké lyžovanie, pri dostatočnej snehovej pokrývke je k dispozícii približne 40 km upravených bežeckých tratí a bežkári tu nájdu 25-kilometrový veľký a 15 km dlhý malý okruh.

Širokému okoliu a zástancom zjazdového lyžovania je známy lyžiarsky areál, ktorý na športové vyžitie ponúka lyžiarsky vlek osadený prepravným zariadením Tatrapoma H 130.

Umelo osvetlená zjazdovka s celkovou dĺžkou 800 metrov a prevýšením 195 metrov ponúka možnosť večerného lyžovania a keďže stredisko disponuje zasnežovacím systémom, na prírodný sneh tu nečakajú. Hneď ako udrú prvé zimné mrazy, zjazdovku umelo zasnežujú, až pokým nie je pokrytá súvislou vrstvou snehu.

Začiatky budovania lyžiarskeho areálu a zjazdového lyžovania tu siahajú do rokov 1976 – 1977, keď sa na výstavbu lyžiarskeho vleku a zjazdovky podujala partia mladých dobrovoľníkov.

Rímskokatolícky Kostol svätého Matúša. 18 fotografií v galérii Rímskokatolícky Kostol svätého Matúša. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Na lokalite Miškej laz, ktorú bolo treba odlesniť, vyčistiť a pripraviť na montáž zariadenia, vtedy brigádnicky pomáhal Vincent Čertík (63) s bratom Jaroslavom, Štefanom Litviakom a Vladimírom Krauskom. Aj vďaka nim bol prvý lyžiarsky vlek spustený v roku 1979.

Vincent je aj členom turistického oddielu Partizán Cigeľ , pochodil Vrátnu i Gaderskú dolinu, absolvoval okolo 20 Pochodov vďaky i množstvo túr rôznej náročnosti, len na Kriváň má 14 výstupov.

„Obaja s bratom milujeme turistiku, Jaroslav tu zakladal oddiel, dodnes sa jej aktívne venuje. Minulý rok v auguste kúpili bratovi jeho synovia výstup na Gerlach a on ho ako 72-ročný aj zdolal,“ hovorí o staršom bratovi Vincent.

Emília Chrebetová (69) je cigeľská rodáčka, navštevovala tu základnú školu a po absolvovaní strednej ekonomickej školy v Prievidzi pracovala v rôznych zamestnaniach.

Niekoľko rokov chodila na brigádu na JRD Marcelová, pracovala v obchode, 10 rokov odrobila aj v bani Cigeľ, neskôr sa zamestnala na obecnom úrade. Pred asi dvomi desaťročiami založila spevácku skupinu Ciglianka, ktorú doteraz vedie.

„Mali sme 12 členov, chodievali sme na súťaže do bližšieho i vzdialenejšieho okolia, zúčastňovali sme sa na rôznych festivaloch. Spievame v kostole, na pohreboch, na Pochode vďaky, na 1. mája, na Deň matiek, v mesiaci úcty k starším, na fašiangy a na mnohých iných podujatiach. Najskôr sme mali rôzne kroje, neskôr sme si dali ušiť rovnaké, aby sme ladili spevom, ako aj výzorom.“

Ľudia so zlatým srdcom

„Na zostavovaní návrhu obecného erbu pracovala naša rodáčka, akademická maliarka Emília Čisáriková-Mikušová spoločne s manželom akademickým maliarom Ladislavom Čisárikom a profesorom Jozefom Novákom. Uskutočnili rozsiahly výskum archívnych prameňov a použili znaky najstaršieho pečatidla z roku 1700.

Základ erbu tvorí čierny štít, v jeho strednej časti je umiestnené zlaté srdce, pričom čierna farba symbolizuje baníctvo a zlatá predstavuje žlté klasy obilia a s ním spojené poľnohospodárstvo,“ ukazuje nám starosta obecnú symboliku.

Keď sa ho na záver pýtame, ako sa mu podarilo vybudovať úspešnú obec, mnohé projekty a kvalitné podujatia, hovorí, že dôležití sú ľudia, ktorí nepoľavia a vždy sa snažia robiť všetko najlepšie, ako vedia a so srdcom. Nie nadarmo tu majú srdce ešte aj v erbe.

Lipa veľkolistá rastúca pri Kostole sv. Matúša patrí medzi 10 najstarších líp na Slovensku. 18 fotografií v galérii Lipa veľkolistá rastúca pri Kostole sv. Matúša patrí medzi 10 najstarších líp na Slovensku. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Anketa:

Denisa Helmecy (33)

Pochádzam z Popradu, manžel je z Rožňavy a pár rokov sme žili v Bratislave. Chceli sme však odísť do pokojnejšieho pro­stredia a keďže manžel si našiel prácu v Prievidzi, tak sme hľadali nejakú milú a peknú lokalitu. Rozhodnutie nakoniec padlo na obec Cigeľ, kde sme si kúpili starší domček. Veľmi sa nám tu páči.

Zuzana Struhárová (49)

Obec má výhodnú polohu, pohorie Vtáčnik a okolie obce ponúka množstvo turistických trás. Výstupy na okolité vrchy prinášajú krásne výhľady na všetky svetové strany, pozitívom je blízkosť okresného mesta Prievidza, vzdialeného asi 10 minút autom. Obec je vybudovaná na úrovni, máme tu krásny kostol i dom smútku, v pláne je vybudovať urnový háj, v obci funguje materská škola a prvý stupeň ZŠ. Negatívom je výstavba bytoviek v areály školy. Je škoda, že tu aj vplyvom výstavby bytových domov zanikla atmosféra dediny, kde sa každý s každým pozná a ľudia majú k sebe bližšie.

Katarína Svitková (47)

Máme tu krásnu prírodu, ktorá ponúka mnohé športové a rekreačné možnosti. Sme koncová obec, takže rastúci tlak dopravy tu až tak nepociťujeme. Dopravné spojenia sú tu dobré, obec je plynofikovaná, prednedávnom vybudovali kanalizáciu a zrekonštruovaná je aj hlavná komunikácia cez obec. Máme tu slušnú vybavenosť, obchod, lyžiarsky vlek i bežecké trasy. Negatívom je zlý stav bočných ciest.

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!


‹ 123 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×