Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prežili vojnové peklo: Z hrdinstva ľudí tejto obce budete dojatí

25.09.2019 (37/2019) Pamätná izba zriadená už v roku 1971 hovorí nielen o histórii a míľnikoch obce Cigeľ, ale tiež prezrádza mnohé životné osudy, cez ktoré upriamuje pozornosť na odkaz SNP a hrdinstvo miestnych občanov.tak si tu žijemetak si tu žijemetak si tu žijeme
Prežili vojnové peklo: Z hrdinstva ľudí tejto obce budete dojatí
18 fotografií v galérii
Obec leží v Hornonitrianskej kotline, v doline potoka Cigľanka na úpätí pohoria Vtáčnik.
Autor fotografie: Archív obce

Ej, tá kosa ale dobre kosí

Podujatia, ktoré obec organizuje, sa stali vychýrené nielen v regióne, ale aj celonárodne. Spomenúť treba Pochod vďaky, ktorého už 45. ročník sa uskutoční v januári budúceho roka. Alebo Partizánsku vatru, ktorá je najväčšou vatrou na hornej Nitre a teší sa veľkej obľube miestnych i cezpoľných, či futbalový turnaj SNP.

Všetkými týmito akciami si pripomíname odkaz SNP a odovzdávame ho mladším generáciám. Po Povstaní tu pomenovali aj telovýchovnú jednotu, TJ – Partizán Cigeľ. Podujatím, ktoré sa teší veľkej návštevnosti, je Cigeľská kosa.

„Kosiť ma naučil otec, tak ako aj mnohých iných chlapcov v časoch môjho detstva. Už ako 10-ročný som kosil, a aj keď to nebolo ešte dokonalé, otec ma vždy povzbudzoval a potom nenápadne po mne opravil.

Ako starostovi mi záležalo na tom, aby u nás vzniklo podujatie tohto formátu a pri jeho zakladaní som sa bol inšpirovať v Ostrom Grúni, kde s niečím podobným už mali skúsenosť. Tradíciu sme založili už v roku 2011.

Spevácka skupina Ciglianka. 18 fotografií v galérii Spevácka skupina Ciglianka. Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

Spomenúť musím občianske združenie Slovenský kosecký spolok, ktorý podobné podujatia podporuje na území celého Slovenska. Cieľom je pripomínať si a udržiavať tradície našich predkov. Oni takýmto spôsobom zaobstarávali potravu pre hospodárske zvieratá, ktoré im pomáhali prežiť.

Ďalšou rovinou je folklór, kosci kosia v krojoch, pričom každý kroj reprezentuje určitú oblasť, z ktorej súťažiaci pochádza. Popularita podujatí tohto typu narastá, okrem samotnej súťaže môžu návštevníci vidieť krásu slovenských krojov či vypočuť si ľudový spev. Ohlasy sú veľmi dobré, otázne je, či sa nám podarí tradíciu udržať, keď­že starí kosci umierajú a mladí nepribúdajú.

Po čase sa nám tu podarilo vytvoriť aj rekord, pri ktorom na jednej lúke kosilo až 71 koscov. Z obce máme aj kosca, ktorý dostal certifikát najstaršieho kosca sveta, kosil ešte aj vo veku nad 90 rokov, žiaľ, vlani vo veku 99 rokov umrel. Máme v obci dobrých koscov, dobrú úderku. Nás sa boja, keď niekam prídeme, že tiahneme na medailu,“ hovorí so smiechom starosta.

Muzikanti

Reprezentovať a zasúťažiť si v kosení trávy chodia členovia spolku do Rakúska, Česka, Poľska Slovinska či Nemecka.

„Tento rok sme sa zúčastnili na súťaži v ruskom Jekaterinburgu. Navštívili sme aj približne sto kilometrov vzdialenú obec Arti, kde je jediný závod v Rusku, v ktorom vyrábajú kosy. Veľkú konkurenciu mali predtým v Číňanoch, ale technologicky už Rusi pokročili. Zo Slovenska sme tam tento rok boli štyria kosci, jeden z nás súťaž vyhral a ostatní sme sa umiestnili na 11., 12. a 14. mieste,“ prezrádza starosta.

Súťaž v kosení Cigeľská kosa má v obci už niekoľkoročnú tradíciu. 18 fotografií v galérii Súťaž v kosení Cigeľská kosa má v obci už niekoľkoročnú tradíciu. Zdroj: Archív obce

A ako prebieha takáto súťaž ? Súťaží sa na lúkach s obrovskou výmerou, rôznym druhovým zložením tráv a ich výškou. Za koscom vždy ide časomerač a rozhodca, ktorý hodnotí kvalitu kosby.

„Keďže čas je spoľahlivý údaj, kvalita vždy zostáva diskutabilná, pretože je subjektívnym hodnotením každého rozhodcu. To má za následok aj sťažnosti a následné prehodnotenia.

Pri ponáhľaní alebo pri kosení tvrdej trávy zostávajú za súťažiacim často muzikanti, tak voláme osamelo stojace steblá, ktoré unikli kose. Tých každý kosec najradšej vidí čo najmenej, najlepšie je, keď je pokosená plocha čistá. Súťaží sa v rôznych kategóriách, kosia muži, manželia i deti. Kosci sú rozdelení aj do vekových kategórií.

Väčšinou sa počas súťaží kosci pasujú s plochou 50 štvorcových metrov, v Rusku sme kosili plochu až 200 metrov, čo bolo dosť náročné, človeka to riadne vyčerpá,“ hovorí starosta, ktorý je aj 4-násobným majstrom Slovenska v kategórií nad 60 rokov.

Hrdí na odkaz SNP

Do histórie obce sa zapísalo najmä obdobie SNP. V obci možno navštíviť Izbu revolučných tradícií, ktorú zjednodušene nazývajú aj pamätná izba.

Cez miestnu akčnú skupinu obec plánuje čerpať finančné prostriedky nielen na rekonštrukciu tohto minimúzea, ale tiež dvoch partizánskych bunkrov. V Prievidzskom okrese bolo v minulosti osem podobných pamätných izieb, dnes ostala len jedna – v Cigli.

„Po roku 1989 tu odrazu ,vyrástli‘ ľudia, ktorí by hneď všetko spojené s bývalým režimom rušili, ničili, búrali a najradšej takmer polstoročnú históriu vymazali z učebníc i pamätí ľudí,“ hovorí starosta.

Partizánsky oddiel Major. 18 fotografií v galérii Partizánsky oddiel Major. Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

Budovu, v ktorej je zriadená pamätná izba, daroval tomuto cieľu miestny rodák. Expozíciu nám otvára a prestavuje bývalý pedagóg a dlhoročný riaditeľ základnej školy v neďalekej obci Koš Vincent Chrebet (82).

Návštevníci si tu môžu pozrieť expozíciu s množstvom fotografií, dobové artefakty, expozíciu zbraní a munície, ale aj originálnu prísahu partizána. Pán Chrebet nás dopodrobna oboznamuje s históriou obce a pohnutými udalosťami vojnových rokov.

„Cigeľ právom dostal prívlastok partizánska obec, pretože jej obyvatelia vo veľkej miere podporovali partizánov z oddielu Major, ktorý bol súčasťou Hornonitrianskej partizánskej brigády. V okolí operovalo päť partizánskych oddielov, v lesoch nad obcou vznikol partizánsky oddiel Major, ktorého jadro tvorili občania Cigľa. Za svoju odbojovú činnosť bol však Cigeľ kruto potrestaný.“

Sobota trinásteho

Po tom, čo sa tu udialo, sa dá povedať, že tunajší obyvatelia považujú za nešťastný nie piatok trinásteho, ale sobotu trinásteho. Konkrétne trinásty januárový deň roku 1945, keď špeciálny oddiel SS obsadil obec. Za pomoc partizánom si tunajší obyvatelia mnoho vytrpeli.

Nemecké gestapo po obkľúčení dediny zatklo a vypočúvalo vyše sto chlapov, niektorých v tamojšej krčme kruto mučili a zastrelili, iných peši hnali do Prievidze, kde pokračovalo vypočúvanie a mučenie.

Statoční cigeľskí hrdinovia zomierali na následky mučenia, tých, čo zverstvá prežili, bez súdu popravili, niektorí našli smrť v koncentračných táboroch. Ako symbol vďaky a úcty k obetiam obec každoročne v januári organizuje Pochod vďaky SNP.

Pamätník padlým, ktorý stojí pred Obecným úradom v Cigli, bol postavený v roku 1966, od roku 1980 je národnou kultúrnou pamiatkou. 18 fotografií v galérii Pamätník padlým, ktorý stojí pred Obecným úradom v Cigli, bol postavený v roku 1966, od roku 1980 je národnou kultúrnou pamiatkou. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×