Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tipy cestovateľa: Kam ísť a ako neminúť na dovolenke v Afrike veľa?

26.09.2019 (37/2019) Do Afriky chodím pravidelne už desať rokov a za ten čas som navštívil viac ako 30 afrických štátov z celkového počtu 54 krajín. Na budúci rok mám naplánovaných ďalších minimálne šesť štátov.
Tipy cestovateľa: Kam ísť a ako neminúť na dovolenke v Afrike veľa?
2 fotografie v galérii
Nefalšovaná detská radosť aj napriek ťažkým podmienkam na Madagaskare.
Autor fotografie: Martin Navrátil a Peter Hliničan

Nikdy som nebol v Afrike

Ak ste nikdy neboli v Ázii, asi sa hneď nevyberiete do hôr Tadžikistanu, ale do Thajska, na Srí Lanku alebo do Vietnamu. Podobne je to s Afrikou. Treba začať niečím menej šokujúcim a naučiť sa vnímať tento kontinent.

Asi najlepšia destinácia na začiatok je kombinácia Keňa – Tanzánia – Zanzibar, kde zažijete v krátkom čase safari aj krásne more alebo môžete vystúpiť na najvyšší vrch Afriky.

V tejto časti sveta fungujú služby na dobrej úrovni, a ak si potrpíte na pohodlie, budete viac než spokojní. Pre toho, kto by chcel zažiť niečo akčnejšie, je dobrou voľbou prenajať si auto a prejsť Juhoafrickú republiku, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe.

Táto trasa cestovateľom ponúka širokú paletu zážitkov (púšte, safari, vodopády, hlboké kaňony či dramatické pobrežie Namíbie) a každý si to dokáže sám pripraviť aj zorganizovať. Táto kombinácia je asi najpopulárnejšia pre mladých Nemcov či Talianov. A bezpečnosť? Verte mi, že je to bezpečnejšie, než si myslíte.

Rád by som zažil Afriku a neminul veľa

V článku som spomínal, že Afrika je drahá. Väčšina krajín je drahšia, než klasické destinácie v Ázii. Africký kontinent však ponúka oblasti, kde miniete rovnako, ako keby ste cestovali po Vietname či Thajsku.

Takýmito destináciami sú Maroko, Madagaskar, Mozambik, Etiópia, Senegal, Malawi alebo Sudán. Samozrejme, že vymenované krajiny ponúkajú pre náročného cestovateľa aj vysoký štandard služieb.

Najkrajšie vodopády na svete? Viktóriine vodopády na pomedzí Zimbabwe a Zambie. 2 fotografie v galérii Najkrajšie vodopády na svete? Viktóriine vodopády na pomedzí Zimbabwe a Zambie. Zdroj: Martin Navrátil a Peter Hliničan

Kam ísť, aby som nestretol veľa ľudí

Napriek tomu, že všetci sme turisti, nechceme stretnúť iných turistov a sem-tam na nich nadávame.

Ak by ste chceli vidieť krajiny, kde si budete pripadať povedzme ako v Iráne alebo v Mjanmarsku pred desiatimi rokmi, zamerajte svoju pozornosť na oblasti ako Mozambik, Eritrea, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov alebo na oblasť západnej Afriky pri Guinejskom zálive.

Ste „blázni“ a radi by ste zažili niečo divoké? Ak ste už boli takmer všade a chcete zažiť niečo, kam veľa ľudí nechodí, vyberte sa do oblastí ako Kongo, Somálsko, Čad alebo Niger.

Chcem však pripomenúť, že si treba vždy overiť momentálnu situáciu. Najlepšie je zavolať na miestnu ambasádu. Dnes sú ambasády a veľvyslanectvá aj malými turistickými kanceláriami, ktoré poskytujú relevantné informácie.

Nikdy neberte vážne informácie, ktoré opisujú situáciu pred rokom. Ak by ste mali otázky, môžete mi napísať na email [email protected], rád vám odpoviem.

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×