Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenská Route 66: Ako môžete za dva dni nazbierať 1000 zážitkov

25.09.2019 (37/2019) Nesie odkaz slávnejšej americkej „sestry“, pretína našu krajinu na polovicu, spája tri a onedlho už štyri krajiny medzi Baltským a Jadranským morom. Slovenská Route 66 má potenciál stať sa európskym fenoménom.
Slovenská Route 66: Ako môžete za dva dni nazbierať 1000 zážitkov
6 fotografií v galérii
Jednou z mnohých atrakcií na slovenskej Route 66 je populárna Čiernohronská železnička.
Autor fotografie: Martin Mázor

Čo možno zvládnuť za jeden víkend na slovenskej Route 66? O tom sa presvedčil náš fotograf Martin Mázor, ktorý sa po nej vybral na aute s partiou priateľov.

O mladšej „sestre“ svetoznámej americkej cesty sa dozvedel pred pár rokmi a spočiatku si myslel, že je určená skôr pre milovníkov silných motoriek. Keď zistil, že patrí všetkým a nájde tu veľa pamiatok, naplánoval si, že ju prejde oboma smermi. Na ceste strávil dva dni s jedným nocľahom.

„Poznávaciu jazdu po šesťdesiatšestke štartujeme priamo na hranici, no hneď po pár kilometroch si dávame prvú zastávku, aby sme si pozreli rímskokatolícky Farský kostol nanebovzatia Panny Márie v Šahách. V blízkej kaviarni s nástennými hodinami s logom R66 si dávame prvé osvieženie a ideme ďalej.

Našu vyše 600-kilometrovú púť sme začali na hraničnom priechode Šahy. 6 fotografií v galérii Našu vyše 600-kilometrovú púť sme začali na hraničnom priechode Šahy. Zdroj: Martin Mázor

V kúpeľnom mestečku Dudince sa zaujímame o takzvané rímske kúpele – 32 vaní rôznych tvarov vyhĺbených v malej travertínovej vyvýšenine. Prechádzame hontianskou vinárskou oblasťou a zastavujeme sa v neďalekých Ladzanoch. Náš priateľ Marcel nás vedie k chate podkopanej pivnicami, kde koštujeme miestne chutné víno.

Blížime sa ku Krupine s viacerými pamiatkami, z ktorých najznámejšia je strážna veža Vartovka. Po výstupe na ňu pokračujeme do bývalého kráľovského mesta Zvolen s Pustým hradom a Zvolenským zámkom. O necelých 20 kilometrov nám otvára náruč mesto SNP Banská Bystrica s jedným z najkrajších námestí na strednom Slovensku.

Takto sme sa ukryli do jednej z vaní niekdajších rímskych kúpeľov v Dudinciach. 6 fotografií v galérii Takto sme sa ukryli do jednej z vaní niekdajších rímskych kúpeľov v Dudinciach. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×