Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zamestnávateľ ma presunul do nižšej rizikovej kategórie a núti ma vykonávať prácu vyššej. Má na to právo?

19.09.2019 (32/2019) Podľa faktorov práce a pracovného prostredia, ako aj posúdenia zdravotných rizík sa práce zaraďujú do štyroch kategórií
Zamestnávateľ ma presunul do nižšej rizikovej kategórie a núti ma vykonávať prácu vyššej. Má na to právo?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Pracujem v zahraničnej firme pôsobiacej na Slovensku. V marci som bol preradený z tretej rizikovej skupiny do druhej. Všetko by bolo v poriadku, keby ma zamestnávateľ nenútil naďalej vykonávať pracovné činnosti a postupy zaradené do 3. rizikovej kategórie. Zamestnávateľ to vyriešil tým, že si vymyslel 2. rizikovú kategóriu s hviezdičkou a považuje vec za vyriešenú. Poukazuje na čiastočné príplatky a nerieši rizikové kategórie. Podľa môjho názoru ide o porušenie zákona v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Ozval som sa a dostal som napomenutie. Pritom som bol slušný a vecný.

Eduard

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podľa faktorov práce a pracovného prostredia, ako aj posúdenia zdravotných rizík sa práce zaraďujú do štyroch kategórií – prvej, druhej, tretej a štvrtej. Tieto kategórie stanovuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a zamestnávateľ nie je oprávnený ich meniť či vytvárať nové kategórie.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia a na základe tohto posúdenia zabezpečiť vypracovanie písomného posudku o riziku s kategorizáciou prác z hľadiska zdravotného rizika v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×