Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenskí lekári dokážu pomocou inovatívnej metódy zvrátiť vážne ochorenie sietnice. Pacientom navracajú zrak

13.09.2019 (36/2019) Makulárna diera je vážne ochorenie sietnice. Ak sa sietnica roztrhne, človek vidí veľmi zle. Odborníci na Slovensku však dokážu tento defekt zaceliť inovatívnou technikou.
Slovenskí lekári dokážu pomocou inovatívnej metódy zvrátiť vážne ochorenie sietnice. Pacientom navracajú zrak
4 fotografie v galérii
Sietnicové operácie sú pre chirurgov veľmi náročné na jemnosť a presnosť výkonu.
Autor fotografie: Archív P. B.

Makulárna diera je ochorenie, ktoré postihuje makulu, teda jedno- až dvojmilimetrovú oblasť uprostred sietnice. Práve tam je hustota zrakových buniek najvyššia, preto oblasť makuly zodpovedá za vybrané zrakové schopnosti, ako je čítanie, písanie či farebné videnie. Okolité oblasti sietnice sú zodpovedné za zvyšok zorného poľa.

Ako makulárne diery vznikajú? Ich príčinou je pôsobenie zmien v sklovci a na povrchu sietnice. Sklovec je priehľadná rôsolovitá hmota, ktorá vypĺňa vnútro oka. S vekom sa sklovec môže začať odlučovať od sietnice. Tlakom vo vnútroočnom priestore sa sietnica môže naťahovať.

V niektorých prípadoch sa v nej počas tohto procesu vytvorí dierka a vznikne makulárna diera. Tá môže vzniknúť aj po úrazoch a u žien aj vplyvom hormonálnych zmien. Tie spôsobujú, že na rozhraní sklovca a sietnice sa tvoria jemné membrány, ktoré sa môžu zvrašťovať a vytvárajú ťah. Ťah membrány na povrchu sietnice vedie k vzniku diery uprostred makuly.

V tvare lievika

Ešte pred tým, ako sa makulárna diera na sietnici sformuje, vidí človek nejasne a deformovane v mieste, kde sa diera čoskoro vytvorí. Ak sa pozerá na zvislú čiaru, v mieste diery môže byť vyklenutá, pokrivená, zúžená. Postupne sa začnú v obraze objavovať deformácie pripomínajúce tvar lievika.

Človek s makulárnou dierou vidí veľmi zle a toto ochorenie z neho robí doslova invalida. Tvary a predmety, ktoré vidí, sú zdeformované, často do tvaru presýpacích hodín.

Ďalším vážnym problémom je, že má výpadky v centrálnom videní. Napríklad pri čítaní textu mu v slove vypadávajú niektoré písmená a nevidí celé slovo, ostatné musí posunom hlavy vyhľadávať. Takéto videnie spôsobí, že človek nemôže pracovať a často ani samostatne sa pohybovať.

Zákrok pomocou amniovej membrány sa robí v Očnom centre Dr. Böhma. 4 fotografie v galérii Zákrok pomocou amniovej membrány sa robí v Očnom centre Dr. Böhma. Zdroj: Archív P. B.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×