Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Iní by ich vyhodili, on im vdychuje nový život. Peter na „smetiskové“ veci nedá dopustiť

11.09.2019 (35/2019) Mladí nechápu, skôr narodení lovia v pamäti a on sa na nich dobre zabáva. Aby bolo jeho kráľovstvo spomienok čo najautentickejšie, investoval doň Peter Pap (59) už tisícky hodín voľného času.
Iní by ich vyhodili, on im vdychuje nový život. Peter na „smetiskové“ veci nedá dopustiť
9 fotografií v galérii
Na starej „zetke“ a v štýlovom koženom obleku by sa Peter Pap mohol pokojne vrátiť do 60...
Autor fotografie: Ján Miškovič

Vyštudoval elektrotechnickú školu, ale pôvodne plánovaná funkcia hlavného energetika nebola pre jeho naturel. Oveľa lepšie sa cítil v podniku ZVT Tesla, kde vykonával trinásť rokov robotnícku profesiu na počítačmi riadených strojoch.

„Zachraňovali sme socializmus, ale napokon sa nám ho zachrániť nepodarilo,“ spomína známy recesista, ktorý napokon po revolúcii zmenil profesiu.

„Už v Tesle sa vytvorila partia cyklistov, chodili sme napríklad na týždňové výjazdy okolo celého Slovenska. Keď začal jeden bývalý český cyklista vyrábať bicykle a chcel rozšíriť aktivity na Slovensko, dal som sa na ich montovanie,“ podarilo sa mu spojiť technické zručnosti so záľubou.

Mal 40 zamestnancov – polovicu vo výrobe, druhú v administratíve a v šiestich predajniach. Denne zložili od 100 do 150 bicyklov, po štrnástich rokoch ich však „zvalcovala“ lacná čínska konkurencia predávaná v rôznych supermarketoch.

V Banskej Bystrici si nechal už len časť garážových priestorov, v ktorých sa momentálne za­oberá kovovýrobou a špeciálnymi zváračskými prácami. Jednu z garáží premenil na nevšedné kráľovstvo, kde dáva druhú šancu výrobkom inak dávno odsúdeným na odvoz na smetisko. Zdanlivo bezcenné haraburdy sú preňho zaujímavými svedkami minulosti, ktorí môžu ľudí ešte aj dnes v mnohom obohatiť.

Aj tieto informačné tabule už čosi pamätajú. 9 fotografií v galérii Aj tieto informačné tabule už čosi pamätajú. Zdroj: Ján Miškovič

Mlynček spustil lavínu

Peter Pap je nielen šikovný majster vo svojom odbore, ale aj technický fajnšmeker – ba priam estét, známy veľkou empatiou k starým odloženým veciam. Prvým kúskom do dnes už niekoľkotisícovej zbierky bol mlynček na orechy, ktorý ho upútal ešte v osemdesiatych rokoch v Tesle.

„Bolo mi ho ľúto vyhodiť, tak som ho zrekonštruoval. Ako postupne pribúdali ďalšie kúsky, doma ich, samozrejme, nebolo kde skladovať, preto sa udomácnili v týchto priestoroch. Keďže kovovýrobu už pomaly utlmujem, mohol som im vyhradiť celú garáž,“ ukazuje na množstvo starostlivo uložených predmetov.

Hovorí, že ide o ukážku vecí, ktoré majú dušu, a preto by bolo pekné ich zachovať. Niečo kúpil, väčšinou ho však zásobujú ľudia.

„Nedávno u mňa bolo sedemdesiat veteránistov zo Zvolena, priniesli mi komunistický gril. V regionálnej televízii beží seriál, kde využívajú aj moje artefakty, takže sa o mne dozvie viacero ľudí. Prišla za mnou napríklad pani učiteľka a priniesla gramofón, ktorý si nosievala na hudobnú výchovu. Každý predmet má v sebe nejaký príbeh a aj to je jeden z dôvodov, prečo ich zbieram,“ vysvetľuje Peter Pap.

V regáloch sú rozdelené do sekcií – napríklad motorové píly s dvoma rešpekt budiacimi ruskými mašinami, nad nimi staré sane, dole pracovné náradie, obuv, športové potreby, oddelenie hygieny so skrinkou s klasickými sklíčkami, ktoré si dal dorobiť. Ďalšie police patria elektrotechnike, mlynčekom a váham, numizmatike, fotoaparátom.

Tým najvzácnejším je Flexaret – prvý „vážny“ fotoaparát, s ktorým začínali profesionálni fotografi. Na Turíčnom jarmoku v Slovenskej Ľupči ho kúpil za pár eur od miestneho opilca.

Jeho garáž zdobia tisícky predmetov, ďalšie má v depozite. 9 fotografií v galérii Jeho garáž zdobia tisícky predmetov, ďalšie má v depozite. Zdroj: Ján Miškovič

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×