Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Iní by ich vyhodili, on im vdychuje nový život. Peter na „smetiskové“ veci nedá dopustiť

11.09.2019 (35/2019) Mladí nechápu, skôr narodení lovia v pamäti a on sa na nich dobre zabáva. Aby bolo jeho kráľovstvo spomienok čo najautentickejšie, investoval doň Peter Pap (59) už tisícky hodín voľného času.
Iní by ich vyhodili, on im vdychuje nový život. Peter na „smetiskové“ veci nedá dopustiť
9 fotografií v galérii
Na starej „zetke“ a v štýlovom koženom obleku by sa Peter Pap mohol pokojne vrátiť do 60...
Autor fotografie: Ján Miškovič

Strážca poriadku na motorke

Motoristickej časti vládne „stará anglická škola“ – krásny automobilový veterán Triumph Spitfire z roku 1974, na ktorom v lete vyváža manželku. Kúpil ho už zrekonštruovaný, na rozdiel od poľnohospodárskych tátošov parkujúcich vo vonkajšej časti. K traktorom pociťoval náklonnosť už od detstva.

„Keď som mal asi 14 rokov, jeden môj spolužiak ma pozval ku svojej rodine na lazy. Brigádničili sme tam pri zbere sena a mňa ne­smierne škrelo, že ma nenechali ani na chvíľu šoférovať traktor. Zaumienil som si vtedy, že raz budem presne taký stroj mať a po 35 rokoch som si ten sen aj splnil. Rekonštrukcia ma stála pol roka tvrdej práce, ale výsledok stojí za to,“ posadí sa do vynoveného modelu Zetor 25 A.

Postupne pribúdali ďalšie traktory, ktoré repasoval aj z viacerých kusov. Dnes ich má celkovo šesť a chodieva s nimi napríklad na traktorparádu v rámci výstavy Agrokomplex.

V malej motorkárskej flotile sa vyníma najmä čierna „zetka“ zo šesťdesiatych rokov, ktorú mu daroval strýko. Dnes je ako nová, majiteľ k nej má dokonca dobový kožený odev aj s prilbou, a tak sa môže „zahrať“ napríklad na člena motorizovanej jednotky pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti.

Tento traktor si vysníval ešte v chlapčenských časoch. Dnes na ňom môže konečne jazdiť. 9 fotografií v galérii Tento traktor si vysníval ešte v chlapčenských časoch. Dnes na ňom môže konečne jazdiť. Zdroj: Ján Miškovič

Úsmev ako vstupné

Za vstup do svojej garáže plnej spomienok nepýta žiadne peniaze, najväčšou odmenou je preň­ho pobavený úsmev na tvári návštevníkov. Keďže ústna reklama sa šíri veľmi rýchlo, na nedostatočný záujem sa Peter Pap nemôže sťažovať.

„Ako reagujú ľudia na vystavené predmety? U staršej a strednej generácie je to jasné, tešia sa a spomínajú na detstvo. Deti a mladí tápu. Je zaujímavé hľadať ten zlom, pokiaľ si až jednotlivé predmety pamätajú. Príde, povedzme, 25-ročný muž a keď mu dáte do ruky klasickú magnetofónovú kazetu, nechápe, o čo ide. Často je to teda zábava aj pre mňa,“ usmieva sa šéf malého múzea, v ktorom nemôže chýbať ani sekcia gýčov.

„Mám veľmi rád vnímavých ľudí, ktorí v starých veciach nevidia len nejaké haraburdy a odložené zbytočnosti, ale naštartuje to v nich zvedavosť. Nechcem, aby tu nadšene híkali a obdivovali, ale zamysleli sa nad tým, ako sa kedysi žilo,“ dodáva Peter Pap, ktorý investoval do plného sfunkčnenia čo najväčšieho množstva svojich exponátov už tisícky hodín.

Viaceré z nich možno časom nadobudnú zaujímavú zberateľskú hodnotu, pre ich majiteľa je však najpodstatnejším kritériom iskra a príbeh. A hoci vo väčšine regálov sa hľadá miesto už len veľmi ťažko, pre takéto veci si ho nájde vždy.

Kedysi celkom bežná pomôcka, dnes neidentifikovateľné čudo, ktoré len bezradne prehadzujete v rukách. Takýchto „vychytávok“ má Peter Pap vo svojej zbierke taktiež na jedno samostatné oddelenie. Do nášho testu sme vybrali tri. Uhádnete, na čo tieto predmety slúžili? Trocha vám to uľahčíme tromi možnosťami.

Sekcia starých motorových píl, nad nimi sánky. 9 fotografií v galérii Sekcia starých motorových píl, nad nimi sánky. Zdroj: Ján Miškovič

 

 

Pokožke dáva suché a horúce počasie zabrať: Viete, ako si ju po lete oživíte?
Otvorená spoveď Bibiany Ondrejkovej: Pred týmto chce ochrániť svoje dcéry!
Zapečený syr


‹ 12 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×