Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sused mi nedovolí otvárať okná na pivnici, tvrdí, že mu kvôli tomu vykradnú tú jeho. Na čo mám právo?

10.09.2019 (31/2019) Spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Sused mi nedovolí otvárať okná na pivnici, tvrdí, že mu kvôli tomu vykradnú tú jeho. Na čo mám právo?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám suseda, ktorý má problém s tým, že potrebujem vetrať a mať otvorené okná v pivnici. Cez leto tvrdil, že musíme zatvárať, pretože mu môžu vykradnúť pivnicu. Keď som dal vyrobiť na okno v pivnici mrežu, zlikvidoval ju. Cez otvorené okno je mu v zime zase zima. Kvôli tomu sme dali v paneláku zatepliť stropy pivníc. Ani to mu nevyhovelo a stále mi zatvára sklopné okno v pivnici. Mám v nej uložených viac debničiek jabĺk a vriec zemiakov a potrebujem tam mať stálu teplotu. Nedokážem mu to vysvetliť, a tak jeden otvára a druhý zatvára.

Milan

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Dvere, ako aj okná na samostatnej pivnici bytového domu sa považujú za spoločné časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť. Spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

O spôsobe použitia spoločných častí vrátane ich úpravy, napríklad osadením mreže, a zohľadnení miery využívania spoločných častí vlastníkmi nebytových priestorov rozhodujú spoločne vlastníci bytov a nebytových priestorov. Z uvedeného vyplýva, že ak existuje platné rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré určuje vybavenie pivničných okien mrežami a spôsob užívania týchto spoločných častí, je toto záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×