Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Senci napriek petícii občanov vyrástla čerpacia stanica, sťažujú sa na karcinogény v ovzduší, úrady nekonajú

09.09.2019 (35/2019) Ani sa veriť nechce, že v krajine, kde už aj jednoduchý úkon vyžaduje množstvo povolení, zrazu stojí a slúži čerpacia stanica, ktorá by mala podliehať ešte prísnejšej kontrole.
V Senci napriek petícii občanov vyrástla čerpacia stanica, sťažujú sa na karcinogény v ovzduší, úrady nekonajú
6 fotografií v galérii
Stavebné rozhodnutie na prístupovú komunikáciu prepadlo. Tá však dávno funguje.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Všetky úrady, ktoré by sa ňou mali vážne zaoberať, hrajú mŕtve chrobáky. Často dôvodia tým, že zariadenie je neskolaudované, takže pre ne akoby neexistovalo. A basta. Výsmech do tváre občanom a zákonným normám pokračuje. Zo všetkých strán akoby znelo: Trhnite si nohou, ľudia. Čo my s tým máme?!

Pritom sa to nezačalo v tichosti, ale „humbukom“ a petíciou občanov. Nič neohrozilo výstavbu ani prevádzku čerpacej stanice na Boldockej ceste v Senci.

Napohľad víťazstvo

Andrea Vrbiarová (51) boj proti čerpacej stanici, ktorá jej rodine a susedom znepríjemňuje život, nevzdala.

„Som pôvodom z opačného konca Senca. Keď sme sa sem nasťahovali, dopočuli sme sa, že by tu mali stavať čerpaciu stanicu. Bolo to v roku 2000 a boli to len reči. Predtým tu stál mlyn. Hovorilo sa, že patril Ivanovi Lexovi. Bol funkčný a jedného dňa zhorel...“ spomína.

Keď v Senci za kruhovým objazdom pri výjazde na Recu začali stavať prvý supermarket, pumpa bola zrazu ešte reálnejšia. Pozemok pod bývalým mlynom majiteľ predal.

„Prednedávnom sme sa dozvedeli, že ho predal s podmienkou, že tu musí stáť čerpacia stanica. O tom sme ani netušili. V čase, keď sme sa dozvedeli, že nám chcú stavať pumpu pod oknami, sme spísali petíciu. Bolo to v roku 2014. Odpoveď na petíciu bola jasná: mesto povolenie na výstavbu čerpacej stanice nevydá.“

Napohľad víťazstvo a dôvod na koniec paniky, ale...

Andrea Vrbiarová boj proti pumpe nevzdáva, aj keď už pre ňu musela preorganizovať život vo vlastnom dome. 6 fotografií v galérii Andrea Vrbiarová boj proti pumpe nevzdáva, aj keď už pre ňu musela preorganizovať život vo vlastnom dome. Zdroj: Vladimír Kampf

Právo na čisté ovzdušie

Pod dokument sa podpísal vtedajší primátor mesta Karol Kvál. Občania si vydýchli. Primátor ich ďalej upokojoval, reči o stavbe benzínky označoval za fámy a dookola hovoril, že mesto stavbu ani len nemá v pláne povoliť.

Dokonca vyšiel článok v časopise Mesto Senec, kde sám primátor opäť dookola jasne opakoval, že žiadna pumpa nebude. Lenže už v roku 2003 si dalo mesto urobiť štúdiu, v ktorej je jasne napísané, že niektoré domy sa majú pripraviť na vysoké hodnoty karcinogénneho benzénu v ovzduší.

Píše sa v nej: „Uvedená čerpacia stanica pohonných látok výrazne ovplyvní znečistenie ovzdušia obytnej zóny vo svojom blízkom okolí do vzdialenosti asi 40 metrov od výdajných stojanov. V tejto vzdialenosti sa nachádzajú tri rodinné domy. Na ich fasádach budú limitné hodnoty pre benzén prekročené.“

Pani Vrbiarová, obyvateľka jedného z týchto domov, sa teraz, keď pumpa stojí a slúži zákazníkom, snažila vybaviť na kontrolnom chemickom úrade, aby jej prišli zmerať hodnoty škodlivých látok na fasáde.

„Po každom dopĺňaní pohonných látok z cisterien do podzemných nádrží tu máme príšerný smrad. Býva to aj tri razy do týždňa. Ak si to včas nevšimnem a náhodou nechám otvorené okno, mám celý byt zasmradený.

Keď sme volali súčasnému primátorovi, odporučil nám, aby sme zavolali políciu. Policajti nevedeli, čo s tým majú robiť. Volala som zložkám, ktoré by do toho mali čo povedať – kontrolnému chemickému úradu aj meteorológom, ktorí tiež kontrolujú hodnoty benzénu. Z oboch organizácií mi odpovedali, že meranie mi ako občanovi spoplatnia.

Pokúšam sa presvedčiť nového primátora, aby meranie vzalo mesto na seba. Aj to zatiaľ bez výsledku. Odporučili mi aspoň dať zmerať integrovaný zdroj znečisťujúcich látok. Musím si všetko písať, pretože keď nie som odborník, ani neviem, čo mám vlastne žiadať,“ hovorí suseda benzínky, ktorá je aj nie je.

„Tiež mi odporučili, aby som sa obrátila na súd, že máme porušené právo na čisté ovzdušie. Lenže jedno podanie by ma vyšlo minimálne na 500 eur,“ dodáva.

Aspoň trochu pokoja

Nešťastná Andrea Vrbiarová nechápe, prečo by mala platiť za to, že ju, jej rodinu a susedov niekto ohrozuje na zdraví.

„Tento rok som opäť chcela vedieť, či pumpu skolaudovali, pretože sme účastníkmi stavebného konania. Cesta k benzínke nie je skolaudovaná. Aj stavebné povolenie na ňu im už prepadlo. Naozaj to nikto neriešil. Policajti tu síce boli, ale aj odišli. Nič sa nestalo.“

Stanovisko primátora bývalo jednoznačné. 6 fotografií v galérii Stanovisko primátora bývalo jednoznačné. Zdroj: Vladimír Kampf

Popred dom pani Vrbiarovej a jej susedov vedie frekventovaná cesta. Chceli by mať trochu pokoja aspoň v noci. Pre čerpaciu stanicu sa to nedá.

„Keď o tretej ráno privezú palivo a vodič si zabudne vypnúť rádio alebo prídu tankovať rachotiace motorky, nemáme pokoj ani v noci.“

Po sťažnostiach na hluk mesto odpovedalo, že sťažnosť je opodstatnená, ale spoločnosť T a M trans spedition doteraz nepožiadala o kolaudačné konanie pre čerpaciu stanicu.

„V prípade, že o kolaudáciu požiada, senecký obecný úrad bude trvať na odstránení uvádzaných problémov a nedostatkov,“ píše sa v dokumente, ktorý podpísal súčasný primátor Dušan Badinský.

Ten sa podľa Andrey Vrbiarovej snaží pomôcť problém vyriešiť.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×