Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Senci napriek petícii občanov vyrástla čerpacia stanica, sťažujú sa na karcinogény v ovzduší, úrady nekonajú

09.09.2019 (35/2019) Ani sa veriť nechce, že v krajine, kde už aj jednoduchý úkon vyžaduje množstvo povolení, zrazu stojí a slúži čerpacia stanica, ktorá by mala podliehať ešte prísnejšej kontrole.
V Senci napriek petícii občanov vyrástla čerpacia stanica, sťažujú sa na karcinogény v ovzduší, úrady nekonajú
6 fotografií v galérii
Stavebné rozhodnutie na prístupovú komunikáciu prepadlo. Tá však dávno funguje.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Susedia sa odsťahovali

Situáciu komplikuje aj to, že spoločnosť T a M trans spedition je na pumpe len v podnájme.

„Kto je v súčasnosti skutočným majiteľom, netušíme. Vraj kým pumpu neskolaudujú, tak sa to ani nedozvieme. Kontroly prísť nemôžu, pretože pre ne neexistuje. Odkiaľ o nej majú vedieť? Podľa mňa by mal konať stavebný úrad, mala by konať polícia a všetky inštitúcie, ktoré majú čo hovoriť do prevádzky čerpacej stanice. Už dva roky sa z nášho pohľadu nedeje vôbec nič.“

Vraj tu pôvodne chceli predávať dva druhy paliva a pod zemou mali byť len dve nádrže.

„Ponúkajú však štyri druhy paliva, a teda aj nádrže pod zemou musia byť štyri. Keďže majú nízke ceny, chodia sem kamióny z logistických centier. Čím častejšie tankujú palivo, tým častejšie ho musí pumpa dopĺňať a my tu máme častejšie smrad,“ ťažká si.

Nato, aby boli dotknutí občania okolo čerpacej stanice spokojní, by okrem skolaudovaného objektu a prístupových ciest privítali protihlukovú stenu a obmedzenú prevádzku.

„Pre svetelný panel pri ceste, ktorý svieti nazeleno ako vianočný stromček, sa v noci nedá spať. Jeho svetlo sa odráža všade. Museli sme si popresúvať postele a staviame si izby viac vzadu v dvore. Pôvodne sme chceli zadnú časť nechať deťom a my sme plánovali zostať tu vpredu, ale to sa už nedá.

Musíme sa dostať čím ďalej od pumpy. Susedia sa už odsťahovali. Prekážal im hluk a smrad. Zostala tam len jedna staršia žena. V treťom z domov, ktoré podľa štúdie najviac ohrozuje benzén, je dnes zubná ambulancia. Tých to však netrápi, pretože tu nebývajú. Sú tu len pár ordinačných hodín.“

Tri domy oproti, ktoré štúdia označila ako miesta so zvýšenými hodnotami benzénu na fasádach. 6 fotografií v galérii Tri domy oproti, ktoré štúdia označila ako miesta so zvýšenými hodnotami benzénu na fasádach. Zdroj: Vladimír Kampf

Zmenené rozhodnutie

Zdá sa, že neskolaudovaná pumpa funguje celkom slušne. Starosti robí iba ľuďom, ktorí bývajú v jej blízkosti. Ešte v roku 1995, keď sa sem Andrea Vrbiarová s rodinou nasťahovala, po výpadovke prešlo za deň zopár áut. Dnes je to frekventovaná komunikácia, ktorú využívajú najmä ľudia zo satelitov Bratislavy.

„Autá tu jazdia jedno za druhým až do jedenástej večer,“ hovorí.

„V logistických centrách okolo mesta pracujú až do desiatej večer. A keď je už ako-tak pokoj, zrazu príde na pumpu cisterna. Je to na zbláznenie.“

V máji 2017 už bolo jasné, že pumpa bude. Televízia Senec odvysielala príspevok, v ktorom sa vtedajší primátor Kvál vyjadril aj k tomu, že ho niektorí občania v súvislosti s pumpou označili za klamára. Povedal, že sa k tomu nebude vyjadrovať. Pripomenuli mu jeho sľuby, že mestský stavebný úrad nevydá povolenie pre túto čerpaciu stanicu.

Druhého októbra 2014 sa však začalo stavebné konanie. Na ľudí, ktorí nielen v petícii žiadali, aby boli účastníkmi konania, sa mesto jednoducho vykašľalo. Dvadsiateho šiesteho mája 2015 Mestský stavebný úrad v Senci vydal stavebné povolenie. Je na ňom podpis primátora Kvála.

Ten bez ohľadu na to, čo hovoril predtým v televíznom príspevku, vysvetlil, že predsa sľúbil občanom, že rozhodnutie pošle na vyšší orgán, ktorý mal rozhodnúť, či pochybili alebo nepochybili.

„My sme to poslali na vyšší orgán, odkiaľ sme dostali list, že my sme nepochybili, majiteľ toho pozemku je oprávnený to tam postaviť a my sme povinní vydať stavebné povolenie,“ vysvetlil.

Ďalej povedal, že rozhodnutie a sľub, že benzínka nebude, zmenil v čase, keď obecné zastupiteľstvo rozhodovalo o výstavbe dvoch nových objektov obchodných reťazcov, ktoré s čerpacou stanicou susedia. Potvrdil, že na tomto pozemku možno stavať aj benzínovú pumpu a komunikáciu k nej.

Čerpacia stanica mala byť pôvodne bez obsluhy. Časom však pribudla búdka a v nej personál. Keďže pumpári si nemali kde „uľaviť“, chodili, kam sa dalo, napríklad k plotu. Ani pravidelné „značkovanie teritória“ nikomu neprekážalo.

„Vedeli sme, že keď ten pán z okienka vybieha o 11.00, tak o 12.30 pôjde znova. Aj sme si ho fotili. Už nechodí. Asi im dovolili chodiť do supermarketu. Našťastie tu je obsluha len o 6.00 rána do 18.00 večer. Nechápem, ako môžu mať v neskolaudovanom zariadení zamestnancov a ako im to môže hygiena trpieť, keď nemajú ani tečúcu vodu, ani toaletu. Najlepšie by bolo, keby pumpu zatvorili a bol by pokoj,“ uzatvára nespokojná občianka.

Nonstop prevádzka nedá spať obyvateľom priľahlých obytných domov ani v noci. 6 fotografií v galérii Nonstop prevádzka nedá spať obyvateľom priľahlých obytných domov ani v noci. Zdroj: Vladimír Kampf

Chronológia udalostí

15. 8. 2014 – Petícia 656 občanov mesta Senec a majiteľov nehnuteľností za nepovolenie výstavby čerpacej stanice na Boldockého ceste.

10. 10. 2014 – Mesto odpovedá na petíciu. Uvádza, že územné rozhodnutie už vydalo. Na základe mimoriadneho opravného prostriedku ho pracovník odoslal na preskúmanie a rozhodnutie príslušnému odvolaciemu orgánu – Okresnému úradu Bratislava, odbor výstavby a bytovej politiky. V odpovedi sa tiež jednoznačne píše, že mesto Senec stavebné povolenie na výstavbu čerpacej stanice nevydá.

12. 1. 2015 – Enviro klub Senec žiada o doplnenie informácií.

16. 2. 2015 – Okresný úrad Bratislava, odbor výstavby a bytovej politiky, uvádza, že pri preskúmaní postupu stavebného úradu pri vydaní rozhodnutia stavebný úrad zistil určité pochybenia, v čase vybavenia podnetu občanov však nemali opodstatnenie vo väzbe na zmenu alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.

2. 9. 2017 – Občania ako dotknutá strana podali na mestský úrad odvolanie proti rozhodnutiu o umiestnení stavby bezobslužnej čerpacej stanice.

2. 9. 2017 – Občania sa prihlásili do konania o povolení stavby, začatého na základe rozhodnutia o umiestnení stavby.

29. 1. 2019 – Mesto odpovedalo na otázky Andrey Vrbiarovej. Okrem iného uvádza, že kolaudačné rozhodnutie pre čerpaciu stanicu na Boldockého ceste nebolo vydané. Nebolo vydané ani stavebné rozhodnutie na komunikácie a spevnené plochy pri čerpacej stanici, ani rozhodnutie o zmene čerpacej stanice z bezobslužnej na stanicu s obsluhou. V odpovedi je aj informácia, že Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Pezinku mesto Senec informovalo o nelegálnej prevádzke čerpacej stanice.

 

 

 

Diétna torta
Zasmejte sa s nami!
Unikátne priateľstvo človeka s dravcom: Poznajú sa celý život!


‹ 12 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×