Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Pisančin: Ander je tu 50 rokov, nevidím, že by mi niekto šliapal na päty, a to je veľmi zle

09.09.2019 (35/2019) Humorista Ján Pisančin (77) je šťastný človek. Osud mu prihral do vienka nielen dar slova, ale aj postavu Andera z Košíc. Vďačí mu za veľa, lebo napĺňa jeho túžby a ambície už päťdesiat rokov.
Ján Pisančin: Ander je tu 50 rokov, nevidím, že by mi niekto šliapal na päty, a to je veľmi zle
8 fotografií v galérii
Ján Pisančin v postave Andera z Košíc robí láskavý humor. Svojho diváka neuráža.
Autor fotografie: Peter Ličák

Vráťme sa späť k vám. Aby človek dokázal ľudí zabaviť, musí mať aj určité danosti. Zdedili ste ich po niekom?

Dostal som ich do kolísky od otca. Bol známy Michalovčan, ktorý zabával ľudí, a na rozdiel odo mňa, mal aj pekný hlas. Odmalička som vystupoval, dokonca aj vtedy, keď som aktívne športoval.

Keď som sa na Gemeri stal Anderom a chcel som v tom pokračovať, musel som na tom tvrdo pracovať. A ak robíš, tak aj zarobíš. Nemám rád, keď niekto hovorí, že mu nejde o peniaze. Odkedy Feničania vymysleli peniaze, tak to tak je a aj bude.

Váš otec bol pekár. Aké ste mali detstvo a čím ste chceli byť?

Som najmladší zo štyroch detí – dvaja chlapci a dve dievčatá. Súrodenci sa rozpŕchli do škôl, ja som zostal doma s rodičmi. Detstvo som strávil v jednom tričku, jedných trenírkach a teniskách. Hrával som futbal, hádzanú a hokej. Mama chcela mať zo mňa farára. To by boli nabité kostoly, čo? (smiech) Otec zase, aby som bol pekár, ale vysmial som ho.

Nemal som žiadny plán, len som išiel svojou cestou. Keď som už vystupoval v televízii, sestra dobehla domov, aby si otec zapol televízor, že som tam. Hneď sa jej spýtal, či som niečo vyviedol, pretože cho­dievala relácia Kriminálna ústredňa pátra. (smiech) Vždy som život bral tak, ako ide.

Nie som ľahtikár, som veľmi zodpovedný človek, ale z ničoho nerobím tragédiu. Na rozdiel od mojich učiteľov, ktorí mali strach, čo zo mňa bude, ja by som na svojom živote nezmenil ani jednu vec. Za všetkým, čo som spravil, si stojím a nič ma nemrzí.

Robili ste aj v Slovenských magnezitových závodoch v Košiciach a prešli ste od robotníka až po námestníka závodu. Za čo ste sa vyučili?

Nevyučil som sa žiadnemu remeslu. Čoho som sa chytil, to som robil. Už otec mi hovoril, že skončím ako komediant. A mal pravdu. Vyučil som sa za Andera. Aj druhým by som doprial taký krásny život, ako som mal ja. Nič mi nechýba, Ander naplnil všetky moje túžby a vďačím mu za veľa.

Pozvanie Slovákov a Čechov žijúcich v Amerike prijal už 18 ráz. 8 fotografií v galérii Pozvanie Slovákov a Čechov žijúcich v Amerike prijal už 18 ráz. Zdroj: Facebook

Dnes ste legendou, ale nestúpla vám niekedy za tie roky pre Andera sláva do hlavy?

Bol som zvyknutý na víťazstvá, potlesk aj kritiku, keďže som aktívne športoval. Takže mňa Ander vôbec nerozmaznal. Kým v športe prišli víťazstvá aj pády, u Andera, vďakabohu, k tomu nedošlo. Navyše, držím sa kréda – ak ťa príroda urobila vrabcom, nikdy nebudeš orlom, ale rob všetko pre to, aby si bol skvelý vrabec.

Viete, odkiaľ pochádza priezvisko Pisančin?

Z poľsko-ukrajinských hraníc, odkiaľ pochádzali moji prastarí rodičia. Kedysi sa to písalo po poľsky Pisanczyn, ale po vojne dal otec priezvisko upraviť. Pradedo sa dožil 104 rokov, babka 98, ale môj otec iba 72 rokov. Nikto z nás nevie, akú veľkú knihu číta. Tiež nie som človek bez problémov, ale vždy som ich zvládol s úctou k životu.

Stále hovorím, a aj dcéry som to učil, že každý problém sa dá riešiť a ak sa nedá, potom je to fakt a s tým sa zmier. Išli svojou cestou, chvalabohu správnou. Dnes mám už päť vnúčat. Sú to dospelí ľudia a starajú sa o mňa, ako keby som chodil na sklenených nohách.

Dedko to, dedko hento a keď zakašlem, už je u nás plný dom doktorov. Žijeme v dobrej symbióze. V každej rodine občas zahrmí, ale to je taká búrka na ľahký dážď. Vždy sme dokázali spolu preklenúť problémy a vždy sme si poradili.

Ako za tie roky vnímala Andera vaša manželka Alica?

Od začiatku ma podporovala. Bola rada, že som doma, že sa neflákam. Ja neutekám z domu, naopak, som tam veľmi rád. Strávil som tam 90 % života. Aj s dcérami sme chodili po horách, k moru a rady na to spomínajú.

Ako dlho ste už so svojou manželkou a kde ste sa spoznali?

Budúci rok v máji to bude 55 rokov. Ja som bol v Košiciach na vojne, ona tam študovala. Obaja sme chodievali na tancovačku do hotela Slovan. Volalo sa to Čaj o piatej, tam sme sa spoznali. Odvtedy sme spolu. Aj to bolo jedno z víťazstiev v mojom živote, lebo dobre sa oženiť nie je len tak. Žartom jej hovorievam, že môže byť rada, že sa dostala do finále. (smiech)

Čo tým myslíte?

Ako mládenec som bol beťár a núdzu o dievčatá som nemal.

Prešli ste kus sveta. Kde sa vám najviac páčilo?

Vo Švajčiarsku. Keď som v Ženeve pri jazere videl ľudí sedieť vonku na kávičke a smiať sa, tak som si povedal, možno... Možno by som aj tu vedel žiť. Ale Slovensko mi dalo všetko. Smiech aj slzy. Niet krajšej zeme! Ako humorista sa smejem, že všade je krásne, ale doma je najdrahšie.

Vystupovali ste s mnohými slávnymi umelcami, či to už boli Bohdalová, Dvořák, Gott, Dočolomanský. Bol vám niekto z nich blízky?

Od každého som si niečo vzal, či už to bola rada, štýl, šarm... Je to, ako keď prečítate sériu kníh a z každej vám niečo zostane. Nemal som zlých priateľov, aj keď sa hovorí, že úspech je to, čo vám neodpustí ani priateľ. Ale nie je to stále tak. Mám okolo seba ľudí, ktorí ma majú radi, ktorí mi fandia, i takých, ktorí podpichujú. Ale ja viem na všetko odpovedať. (smiech)

Ján Pisančin navštívil aj Sydney, ale tvrdí, že niet krajšej zeme ako Slovensko. 8 fotografií v galérii Ján Pisančin navštívil aj Sydney, ale tvrdí, že niet krajšej zeme ako Slovensko. Zdroj: Facebook

 

 

 

Pokožke dáva suché a horúce počasie zabrať: Viete, ako si ju po lete oživíte?
Otvorená spoveď Bibiany Ondrejkovej: Pred týmto chce ochrániť svoje dcéry!
Zapečený syr


‹ 1234 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×