Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chrámy, luxusné obchody, fantastické jedlo, alegorické sprievody. Soul žije vo dne aj v noci

08.09.2019 (35/2019) Jeden národ, jedna hranica, dva svety. V tom šťastnejšom si užívajú technické výdobytky, ekonomický blahobyt a cez ostnatý drôt nazerajú do diktátorského impéria. Aj z tohto pohľadu ponúka Južná Kórea mimoriadne pestrú zmes zážitkov.
Chrámy, luxusné obchody, fantastické jedlo, alegorické sprievody. Soul žije vo dne aj v noci
18 fotografií v galérii
Panoráma mesta v pohorí Inwangsan.
Autor fotografie: Shutterstock

Zo strechy Soulu do gastronomického raja

N Seoul Tower je hneď po vrchu Bukhansan najvyšším bodom juhokórejskej metropoly. Meria 236 metrov, čo by nemuselo pôsobiť až tak bombasticky, no stojí na kopci Namsan a ten veži na skutočnej výške značne pridáva.

Dostať sa sem možno hneď niekoľkými spôsobmi: po vlastných, autobusom alebo lanovkou. Pešo by to trvalo asi dve hodiny, lanovka býva údajne preplnená a čaká sa na ňu dlho, preto volím kyvadlový spoj miestnej hromadnej dopravy.

Pred nástupom do autobusu v nemom úžase sledujem, ako sa miestni stavajú do radu ako poslušné deti. Po pätnástich minútach jazdy vystupujeme na kopci pod vežou a ponáhľame sa na jej vrchol s vierou, že stihneme západ slnka. Nanešťastie dorážame do observatória asi päť minút po tom, ako sa stratilo za obzorom. No aj tak panoramatický výhľad na všetky svetové strany vyráža dych.

Vidieť Soul ešte za denného svetla, ako sa počas malej chvíle stráca pod čiernou oblohou, zaliaty miliónmi svetiel, je skutočne nezabudnuteľný zážitok. Po návrate do mesta sa s mladým Kanaďanom, s ktorým sme sa zoznámili cestou na N Seoul Tower, dohodujeme o mieste večere.

Street food v uliciach Soulu je dobrá alternatíva na zasýtenie žalúdka. 18 fotografií v galérii Street food v uliciach Soulu je dobrá alternatíva na zasýtenie žalúdka. Zdroj: Lukáš Budín

Pôvodným plánom bola niektorá z reštaurácií, napokon nás však zlákali stánky s kórejským pouličným jedlom v uliciach Mjong-dongu. Nič lepšie sme vymyslieť nemohli! Ochutnávka nespočetného množstva pokrmov od výmyslu sveta s jedinečnou chuťou bola pre mňa jednoznačne jedným z najsilnejších zážitkov počas návštevy kórejskej metropoly.

Šetrenie v kráľovskom odeve

Pred pešou prehliadkou mesta, ktorú si nechávam na posledný deň, volím cestou z hotela rýchle raňajky na tržnici Namdaemun v podobe grilovaného sendviča na masle s kórejskou šunkou, vajíčkom, so syrom a zeleninou.

Prvou zastávkou je Deoksugung, komplex palácov z 15. storočia, jeden z „piatich veľkých palácov“ z čias dynastie Čoson. Postavili ho poväčšine z dreva, no obsahuje aj kamenné prvky a tiež záhradu a fontánu v modernom západnom štýle, ktoré však dobudovali až neskôr.

Letecký pohľad na palác Gyeongbokgung. 18 fotografií v galérii Letecký pohľad na palác Gyeongbokgung. Zdroj: Shutterstock

Cestou ku Gyengbokgungu – najväčšiemu palácu z veľkej päťky, si nemôžem nevšimnúť odhadom stovky ľudí všetkých sociálnych vrstiev od neformálne odetých mužov a žien až po podnikateľov v drahých oblekoch, ktorí, stojac na chodníku, naraz praktizujú akýsi druh cvičenia alebo meditácie.

Gyengbokgung bol hlavným, kráľovským sídlom dynastie Čoson. Stojí už od roku 1395, a hoci začiatkom 20.  storočia väčšiu časť zničili japonské vojaká, dnes je palác takmer kompletne zrekonštruovaný do pôvodnej podoby.

Počas odhaľovania jeho zákutí celkom náhodou stretávam svojich austrálskych známych z výletu do demilitarizovanej zóny v sprievode ich kórejskej kamarátky, a tak ani dnes neostávam sám. Všetci traja boli oblečení v tradičných kráľovských odevoch, ktoré im zabezpečovali bezplatný vstup do všetkých palácov a pamiatok v meste.

Jeden z palácov v Deoksugungu, v komplexe pochádzajúcom z 15. storočia. 18 fotografií v galérii Jeden z palácov v Deoksugungu, v komplexe pochádzajúcom z 15. storočia. Zdroj: Lukáš Budín

Haruľa ako predjedlo

Po dôkladnej prehliadke palácového komplexu sa dám nahovoriť na obed odporúčaný miestnou kamarátkou, čo sa neskôr ukazuje ako veľmi dobré rozhodnutie. Trojchodové menu zapíjame zaužívaným drinkom – pivom zmiešaným so sodžu.

Úplne najviac ma však zaskočilo predjedlo v podobe zemiakových placiek, navlas takých ako slovenské harule! Okrem tých klasických majú Kórejčania predsa len aj svoju vlastnú špecialitu robenú z fermentovanej zeleniny kimči.

Po skvelom jedle si treba nechať miesto na slávnu kórejskú zmrzlinu, na ktorej sme si pochutili v miestnej čajovni.

Lúčim sa s novými kamarátmi a smerujem do historickej dedinky Bukchon Hanok, ležiacej už vyše šesťsto rokov na kopci nad Soulom. Predieranie dodnes obývanými tradičnými uličkami má svoje čaro a do dedinky priláka až desaťtisíc turistov denne. Ako bonus ponúka vŕšok nad Bukchon Hanokom krásny výhľad na mesto a na prehnuté strechy typického ázijského charakteru na domčekoch pod sebou.

Noc na námestí Gangnam. 18 fotografií v galérii Noc na námestí Gangnam. Zdroj: Shutterstock

Kórejská republika

Južná Kórea, oficiálne Kórejská republika, je štát ležiaci na juhu Kórejského polostrova. Žije v ňom 51,4 milióna obyvateľov, až 99,9 percenta tvoria domáci Kórejčania. Hlavné mesto je Soul. Jediná platná mena je kórejský won, pričom jedno euro predstavuje 1 335 kórejských wonov. Krajinu označujú za jedného z „ázijských tigrov“. Za posledné polstoročie prešla obrovskými celospoločenskými zmenami.

Z tradičnej zaostalej poľnohospodárskej krajiny sa po značných investíciách do modernizácie priemyslu stala jednou z najsilnejších ekonomík sveta. Kým v 60. rokoch minulého storočia sa hodnota HDP pohybovala na úrovni dvoch miliárd eur, dnes je to už 960 miliárd a Južná Kórea tak útočí na prvú desiatku svetového rebríčka. Na dovolenku v tejto krajine určite nestačí pár drobných, život je tu pomerne drahý. Napríklad kompletný obed v reštaurácii môže pokojne vyjsť na 30 eur.Možno sa však stravovať aj v rýchlom pouličnom občerstvení za desatinu tejto sumy.

 

 

 

Pokožke dáva suché a horúce počasie zabrať: Viete, ako si ju po lete oživíte?
Otvorená spoveď Bibiany Ondrejkovej: Pred týmto chce ochrániť svoje dcéry!
Zapečený syr


‹ 1234 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×