Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chrámy, luxusné obchody, fantastické jedlo, alegorické sprievody. Soul žije vo dne aj v noci

08.09.2019 (35/2019) Jeden národ, jedna hranica, dva svety. V tom šťastnejšom si užívajú technické výdobytky, ekonomický blahobyt a cez ostnatý drôt nazerajú do diktátorského impéria. Aj z tohto pohľadu ponúka Južná Kórea mimoriadne pestrú zmes zážitkov.
Chrámy, luxusné obchody, fantastické jedlo, alegorické sprievody. Soul žije vo dne aj v noci
18 fotografií v galérii
Panoráma mesta v pohorí Inwangsan.
Autor fotografie: Shutterstock

Najlepšie cez deň

Jeho názov Namdaemun (Veľká južná brána) je odvodený od brány v budhistickom štýle s rovnakým názvom zo 14. storočia, ktorá kedysi dávno predstavovala jeden z troch vstupov do mesta. S vyše 600-ročnou históriou je to najstaršie a zároveň aj najväčšie trhovisko v krajine.

Uličky, medzi ktorými sa tržnica nachádza, postavili v časoch, keď ešte neexistovali autá, takže sa tam týmto dopravným prostriedkom väčšinou nedostanete. Niektoré stánky sú otvorené nepretržite, no pokiaľ ich chcete zastihnúť v najlepšom, ideálny čas je za bieleho dňa.

Kúpiť tu možno takmer všetko: od oblečenia cez ryby, mäso, importované produkty, tradičné kórejské výrobky až po albumy či plagáty domácich popových hviezd. Je tu neskutočné množstvo stánkov s lokálnymi pochutinami, známymi ako street food, kde na niektoré čakajú v radoch desiatky ľudí.

Namdaemun je najstaršie a zároveň najväčšie trhovisko v krajine. 18 fotografií v galérii Namdaemun je najstaršie a zároveň najväčšie trhovisko v krajine. Zdroj: Lukáš Budín

Okrem iného je to ideálne miesto na výmenu peňazí a kúpu suvenírov, keďže je populárne aj medzi turistami. Osobne som však s cudzincami prišiel do styku len zriedka, väčšinu ľudí na tržnici tvorili Kórejčania.

Večera v ulici luxusu

Mjong-dong je pravdepodobne najznámejšia nákupná zóna v celej Južnej Kórei. Nachádza sa v rebríčku desiatich najdrahších nákupných ulíc sveta. Leží v tesnej blízkosti trhoviska Namdaemun, čo ponúka kontrast tradičného a moderného štýlu nakupovania. Nájdete tu všetky známe svetové značky od bežne dostupných až po tie najluxusnejšie.

Mnoho návštevníkov sem prúdi aj za známou katedrálou a divadlom. Okrem toho tu, samozrejme, nesmie chýbať nespočetné množstvo reštaurácií, barov, no hlavne stánkov s kórejským rýchlym občerstvením.

Veľmi zaujímavo pôsobia kórejské reštaurácie. Uprostred každého stola buď gril, alebo platňa, kde si samostatne pripravíte jedlo, a zo stropu sa tiahne hrubá trubica slúžiaca ako digestor.

Na tejto soulskej ulici sa nachádzal náš hotel. 18 fotografií v galérii Na tejto soulskej ulici sa nachádzal náš hotel. Zdroj: Lukáš Budín

Na dnešný večer som si vybral vysoko pozitívne hodnotenú reštauráciu, kde si pochutnávam na známej praženej ryži s kuracím mäsom, na sladkom zemiaku, omáčke, zelenine a tradičnom kórejskom alkoholickom nápoji sodžu. Vyrába prevažne z ryže a prekvapil ma pomerne vysokým obsahom alkoholu. Štvordecová fľaška bola na počudovanie lacnejšia než veľké pivo.

Nečakaný zážitok

Hovorí sa, že najlepšie veci sa rodia neplánovane, a tak to bolo tentoraz aj v mojom prípade. Absolútnym nedopatrením som pri pohľade na mobilnú mapu zazrel udalosť s názvom Lotus Lantern Festival a so začiatkom o siedmej večer. Išlo o súčasť veľkého budhistického festivalu, ktorý sa v tomto období odohrával v Soule.

Dnešným bodom programu bol pestrofarebný sprievod širokou ulicou v centre mesta, na ktorom sa v plnej paráde predstavili budhistické skupiny z rôznych krajín sveta, predovšetkým z Ázie. Každú z nich sprevádzal alegorický voz v podobe Budhu či zvierat ako slon alebo drak chrliaci oheň z papule. Vysvietené vozy poháňali buď ľudskou silou, alebo štvorkolkami.

Počas pobytu v juhokórejskom hlavnom meste sme mali šťastie na veľký budhistický festival. 18 fotografií v galérii Počas pobytu v juhokórejskom hlavnom meste sme mali šťastie na veľký budhistický festival. Zdroj: Lukáš Budín

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×