Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na cestách má lepšiu náladu, lepšie spí a je šťastnejšia. Marta Rajková sa na svet najradšej pozerá z lietadla

08.09.2019 (35/2019) Musela skúsiť tmu, aby videla. Na svet sa najradšej pozerá cez okno lietadla, ale aj z bicykla. Marta Rajková (32) sa o svoje videnie delí na cestovateľskom blogu.
Na cestách má lepšiu náladu, lepšie spí a je šťastnejšia. Marta Rajková sa na svet najradšej pozerá z lietadla
13 fotografií v galérii
Cez leto objavuje Podunajsko.
Autor fotografie: Archív M.R.

Nemusí ísť všade

Je to zvláštne, ale Marta býva vo svete a pritom si užíva štandardné dni. Vstane, zájde na kávu, pracuje... Hádam kvôli tomu nemusí chodiť cez kus zemegule?

„Každého niečo láka. Ja by som sa napríklad netrepala na vrchol osemtisícovky, no pre niektorých je to neodolateľné. Pre mňa je neodolateľné to, že v niektorých krajinách mám oveľa lepšiu náladu, lepšie sa mi spí a som tam šťastnejšia.“

Neláka ju to úplne všade, krajiny si rada vyberá. „Keď som bola malá, chcela som vidieť Machu Picchu, ale prešlo ma to. Teraz by ma do Južnej Ameriky nikto nedostal. Radšej by som šla piaty raz do Nepálu. V Nepále sú Himaláje. Tam chodím len kvôli nim a budhistickým kláštorom. To dáva veľa, totálny reštart.

Vyvetrám hlavu, utriedim myšlienky a prídem na veci, na ktoré by som asi prišla aj tu. To je pravda. Ale práve tá vzdialenosť a vytrhnutie z domáceho kontextu sú také silné, že to má oveľa väčší efekt,“ vysvetľuje.

Počas cestovania sa snaží prispôsobiť miestnym pomerom. 13 fotografií v galérii Počas cestovania sa snaží prispôsobiť miestnym pomerom. Zdroj: Martin Navrátil

„V zime som bola tu na Slovensku na sedemdňovom pobyte v tme. Úplnej. Bolo to ťažké, ale perfektné. Veci, ktoré som v tej tme pochopila, sa do mňa oveľa viac vryli a precítila som ich nielen rozumom.

To, čo človek zistí v tme, by mohol teoreticky zistiť aj vonku. Ale nezistí. Pretože je ako robot, priveľa pracuje, neodlepí sa od mobilu a obrazovky. Je zahltený množstvom zbytočných informácií a vonkajších podnetov, takže už viac nedokáže vnímať,“ vysvetľuje.

V tme sa musí človek vynájsť, aby sa nezbláznil. Marta spievala, tancovala, hrala na harmonike, píšťalke, meditovala, cvičila...

„Keď človek prestane niečo robiť, zožerú ho nekontrolované zlé myšlienky a to je zlé. Pochopila som veci, ktoré dokážem využiť aj v živote na svetle. Podobné múdrosti som sa dozvedela na budhistických kurzoch v Nepále a Indii.

Myslenie východného sveta môžeme využiť aj v západnom. Napríklad ako zvládať hnev, choroby, emócie či žiarlivosť. Je dôležité upokojiť si myseľ, aby neskákala ako opička z jednej myšlienky na druhú.“

Viac koní než ľudí

Dôležitý je aj pocit z krajiny a ľudia. „Škoda, že sa u nás viac neusmievajú. Moje najobľúbenejšie krajiny sú Spojené štáty americké, Nepál a Mongolsko, kde je viac koní než ľudí. Kone mám veľmi rada.

Boli sme tam na návšteve kmeňa Cátanov. Žijú v divočine. Putovali sme za nimi na koňoch deväť dní v ťažkom teréne. To bol jeden z mojich fyzicky a psychicky najťažších cestovateľských zážitkov, ešte ťažší než všetky himalájske túry. Vážim si, že som to prežila a zažila.“

Dievčiny na Zanzibare cestovateľku vyviedli z labyrintu mesta, keď sa stratila. 13 fotografií v galérii Dievčiny na Zanzibare cestovateľku vyviedli z labyrintu mesta, keď sa stratila. Zdroj: Archív M.R.

Samozrejme, aj Marta mala na cestách ťažšie chvíle. „Nie je jednoduché mať na chrbte batoh, ktorý má vyše dvadsať kilogramov, a vpredu ešte jeden menší, sedemkilový. Občas sa trápim, podlamujú sa mi nohy, nemá mi kto postrážiť veci. Aspoň som sa za tie roky naučila baliť minimalisticky. Ale naozaj nepríjemné krízové situácie som doteraz nezažila.“

Zlý pocit z človeka mala iba raz. „Všetci chcú počuť tie najnebezpečnejšie príhody, ale ja naozaj žiadne nemám. Buď mám šťastie, alebo... Mám skrátka šťastie. V časoch, keď som bola cestovateľský zelenáč, som sa v Uzbekistane odpojila od kamarátov, ktorí už museli ísť domov pracovať. Išla som sama až k Aralskému jazeru. Šofér nás viezol asi 150 kilometrov do púšte. Cestovali sme v púštnej búrke.

Keď sme prišli k jurtám, správcovia kempu, dvaja chalani, na mňa pozerali, akoby nikdy nevideli ženu. Radšej som sa im rýchlo stratila z očí. V noci bola v púšti strašná zima, po deravej jurte behali myši.

Šofér mi ponúkol, že môžem spať v jeho stane. Vzala som to bez váhania. Keď som už bola v jeho stane, pokúšal sa. Našťastie som ho dokázala zastaviť jedným ráznym ruským Net! Nechal ma na pokoji. Vtedy mi nebolo všetko jedno. Niekoľkokrát som sa pomodlila Zdravas Mária, až kým som nezaspala.

Ceremónia počas prísneho budhistického pôstu v nepálskom ženskom kláštore. 13 fotografií v galérii Ceremónia počas prísneho budhistického pôstu v nepálskom ženskom kláštore. Zdroj: Archív M.R.

To treba prežiť, aby si človek začal dávať väčší pozor. Na cestách som dnes už dosť opatrná a nechcem nič zakríknuť. Dlho som bola napríklad hrdá, že som nemala žiadne vážne žalúdočné problémy. Vždy som tak trochu zhora pozerala na turistov, ako behajú... Nechápala som, ako môžu byť takí slabí.

V deň, keď som nad tým rozmýšľala, ma v indickom Bombaji chytila taká pliaga, že som nevedela vstať z postele a myslela som si, že do rána zomriem. Písala som bratovi, že možno neprežijem a aby nič nehovoril mame,“ smeje sa.

Okrem tohto jedného mimoriadneho problému si zatiaľ iné vážne ochorenia „neužila“. Radšej o nich netreba hovoriť, aby sme ich neprivolali... Nebezpečenstvo ju neláka.

„Cestovateľ nie je cestovateľom preto, lebo ho láka nebezpečenstvo, ale život a ľudia v danej krajine. Poznám dievčatá, ktoré samy prestopovali Irán či Pakistan, ale ja som zvážila, že nebudem testovať svoju odvahu.

Čím krajšia je žena, tým väčšiu pozornosť vzbudzuje. Ja síce nie som topmodelka, ale v Ázii sa za blondínkou ľudia otáčajú. Veľká pozornosť na niektorých miestach nie je výhodou.“

Na cestách si nájde čas aj na jogu. 13 fotografií v galérii Na cestách si nájde čas aj na jogu. Zdroj: Archív M.R.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×