Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nová Mária Terézia: „Nie som botoxová manekýnka,“ odkázala divákom mladá herečka

07.09.2019 (35/2019) „Som veľmi tučná. Tvár mám červenú, nohy opuchnuté. Pľúca akoby sa mi nafúkli, veľmi ťažko sa mi dýcha,“ povedala o sebe v roku 1769 naša najslávnejšia panovníčka. Pragmatickú, charizmatickú a korpulentnú Máriu Teréziu stvárňuje v ďalších dieloch minisérie rakúska herečka Stefanie Reinsperger (31).
Nová Mária Terézia: „Nie som botoxová manekýnka,“ odkázala divákom mladá herečka
7 fotografií v galérii
V minisérii si zahrala aj po boku Táni Pauhofovej. Nové diely budú temnejšie.
Autor fotografie: ČT, Honzík

Samotárka a introvertka

Nová predstaviteľka Márie Terézie pochádza z mesta Baden pri Viedni. Keďže jej otec pracoval na ministerstve zahraničných vecí, vyrastala aj v Belehrade či Londýne. Už ako štvorročná vedela, že divadlo bude jej životom.

Práve vtedy ju začali rodičia brávať na divadelné predstavenia, a kým iné deti vyrušovali, ona dianie na javisku sledovala s otvorenými ústami. Spomína, že rodičia ju už od útleho detstva bez problémov púšťali do jej sveta fantázie, od čoho bol iba krok k hereckej profesii.

Dnes na margo svojej práce hovorí: „Veľmi často prežívam večery, ktoré odo mňa vyžadujú úplne všetko. Ale nakoniec som aj tak šťastná. Moja práca je ako závislosť. Úprimne povedané, radšej som na pódiu než v skutočnom živote.“

Po skončení štúdia pôsobila tri roky v Düsseldorfskom divadle, potom prišiel zlomový prestup do Dvorného divadla (Burgtheater) vo Viedni. Ušli sa jej významné postavy, dostala sa do širšieho povedomia, nasledovali ocenenia za jej prácu.

V hre Jedermann od Huga von Hofmannsthala účinkovala po boku Tobiasa Morettiho, ktorého slovenskí diváci poznajú zo seriálu Komisár Rex. 7 fotografií v galérii V hre Jedermann od Huga von Hofmannsthala účinkovala po boku Tobiasa Morettiho, ktorého slovenskí diváci poznajú zo seriálu Komisár Rex. Zdroj: Profimedia

Hneď v prvej sezóne účinkovala v dvoch inscenáciách, ktoré získali pozvanie na prestížny festival Berliner Theatertreffen. Dnes je členkou viedenského Ľudového divadla (Volkstheater), účinkuje aj vo filme a v televízii, okrem iného je tvárou seriálu Braunschlag z produkcie ORF.

Mnohé jej postavy sú samotárske a introvertné. V jednom z rozhovorov priznala, že to súvisí aj s tým, aká je v súkromnom živote.

Hlavne ženy a deti

„Rada stvárňujem komplikované postavy, ktoré majú aj svoje zlé stránky, a predsa sa ich snažíte mať radi. Práve to je najväčšia výzva,“ povedala krátko nato, ako jej Robert Dornhelm, ktorý režíroval okrem iného aj Denník Anny Frankovej, zveril postavu Márie Terézie.

Mocná panovníčka ju zaujala predovšetkým ako akčná reformátorka, ktorá svoju krajinu posúvala vpred napriek tomu, že okolití mužskí panovníci ju chceli roztrhať na franforce.

Habsburskej monarchii vládla 40 rokov, zmodernizovala súdnictvo, zdravotníctvo, zaviedla nový daňový systém, založila univerzity, ale hlavne zaviedla povinnú školskú dochádzku.

„Stvárnenie tejto ženy ma napĺňa veľkým očakávaním, vždy ma baví hrať postavy, na ktoré sa môžem pozerať. Mária Terézia zmenila svoju krajinu, uviedla ju do pohybu. Bola však terčom veľkej kritiky a dokonca až opovrhovania. Vedela prehodnotiť samu seba a na druhej strane byť dostatočne asertívna,“ dodala herečka.

RTVS pokračovanie minisérie o našej najvýznamnejšej panovníčke uvedie počas tohtoročných Vianoc.

Kým prvé časti sledovali osud vtedy mladej budúcej panovníčky a jej boj o životnú lásku, ktorou bol jej neskorší manžel František Štefan Lotrinský, pokračovanie príbehu je oveľa temnejšie a dramatickejšie. Opisuje aj vojnové besnenie, na ktoré najviac doplácalo civilné obyvateľstvo, zvlášť ženy a deti.

V hre Kaukazský kriedový kruh od Bertholda Brechta. 7 fotografií v galérii V hre Kaukazský kriedový kruh od Bertholda Brechta. Zdroj: Profimedia

 

 

 

V bratislavskej ZOO uhynul jeden z dvoch nosorožcov na Slovensku. Končí chov vzácnych zvierat?
Krížom-krážom po Slovensku: TOP lokality, ktoré by vám počas babieho leta nemali ujsť!
Marika Gombitová prekvapila všetkých fanúšikov: Po 30 rokoch sa vrátila!


‹ 12 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×