Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nová Mária Terézia: „Nie som botoxová manekýnka,“ odkázala divákom mladá herečka

07.09.2019 (35/2019) „Som veľmi tučná. Tvár mám červenú, nohy opuchnuté. Pľúca akoby sa mi nafúkli, veľmi ťažko sa mi dýcha,“ povedala o sebe v roku 1769 naša najslávnejšia panovníčka. Pragmatickú, charizmatickú a korpulentnú Máriu Teréziu stvárňuje v ďalších dieloch minisérie rakúska herečka Stefanie Reinsperger (31).
Nová Mária Terézia: „Nie som botoxová manekýnka,“ odkázala divákom mladá herečka
7 fotografií v galérii
V minisérii si zahrala aj po boku Táni Pauhofovej. Nové diely budú temnejšie.
Autor fotografie: ČT, Honzík

Počas predvlaňajších Vianoc sa na televíznej obrazovke objavil príbeh energickej, svojskej a na tamojšie časy veľmi modernej Márie Terézie, ktorá mala ako prvá žena v dejinách našich krajín zasadnúť na trón.

Iba na Slovensku filmová séria o budúcej kráľovnej videlo takmer 800-tisíc divákov. V Rakúsku sa dokonca obidva diely dostali medzi päť najúspešnejších projektov z dielne ORF za posledných sedem rokov. Práva na vysielanie kúpila aj francúzska stanica Arte.

Nečudo, že verejnoprávne televízie zo stredoeurópskeho priestoru – Rakúsko, Slovensko, Česko a Maďarsko –, povzbudené nevídaným ohlasom, sa pustili do ďalších dielov, ktoré zachytávajú významné okamihy v živote tejto panovníčky.

Kráľovná z rodu Habsburgovcov mala impozantný zjav aj vystupovanie. Verne ju stvárnila rakúska herečka, ktorá je vo svojej vlasti hviezda. 7 fotografií v galérii Kráľovná z rodu Habsburgovcov mala impozantný zjav aj vystupovanie. Verne ju stvárnila rakúska herečka, ktorá je vo svojej vlasti hviezda. Zdroj: ČT, Honzík

Mladú, trocha naivnú Máriu Teréziu stvárnila vtedy 26-ročná herečka z Rakúska Marie-Luise Stockinger. Príbeh sa končil korunováciou hlavnej postavy. Dva nové diely zachytávajú hlavne vojnové roky, dej sa posúva dopredu, Mária Terézia je zrelá žena, ktorá bojuje o svoje manželstvo aj o svoju krajinu.

Postupne priviedla na svet šestnásť detí, jej postava sa aj „vďaka“ bohatému stolovaniu zaokrúhlila, stále však pôsobila impozantne a dobové portréty ju zachytávajú v žiarivej kráse jej majestátu. V nových dieloch panovníčku stvárňuje ďalšia rakúska herečka – Stefanie Reinsperger (31).

Rozčúlená herečka

Tvrdiť však, že svetoznámy režisér Robert Dornhelm si ju vybral spomedzi štyroch herečiek pre jej kilá navyše, by bolo viac než prízemné, príliš jednoduché a hlavne nezmyselné.

Stefanie totiž po tom, ako skončila štúdium v Seminári Maxa Reinhardta vo Viedni, nebola ani jediný deň bez stáleho divadelného angažmánu, čo je v hereckej profesii veľmi zriedkavé. Napriek nízkemu veku je vo svojej vlasti divadelnou aj televíznou hviezdou a na konte má niekoľko významných hereckých ocenení. Napríklad už ako 27-ročná získala titul herečky roka.

Na margo svojej moletnejšej postavy pre české Divadelní noviny uviedla: „Toto je téma, ktorá ma dokáže rozčúliť. Veľmi by som si priala, aby mohli pracovať i herečky, ktoré nevyzerajú ako modelky.

My, čo stojíme na javisku, sme predovšetkým ľudia a nie botoxové manekýnky. A to, že sa telo na niektorých miestach občas trasie alebo preteká, je úplne v poriadku. Hlavné je, že sme v tom úprimné. Môžeme na javisku pôsobiť ako predobrazy a posilniť tým sebavedomie ostatných.“

Kým predstaviteľku arcivojvodkyne vymenili, jej manžela stvárňuje opäť Vojtěch Kotek. 7 fotografií v galérii Kým predstaviteľku arcivojvodkyne vymenili, jej manžela stvárňuje opäť Vojtěch Kotek. Zdroj: ČT, Honzík

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×