Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Má niekoľko častí, bývala baštou HZDS. Dnes stavia na kultúrnom živote a posiela talent na olympijské hry

04.09.2019 (34/2019) Považská Bystrica nemá centrum. Kým nad ňou postavili diaľnicu, viedol cez ňu hlavný ťah z Bratislavy na Žilinu. Z cesty bolo vidno zopár vyšších socialistických budov a panelákové sídliská.
Má niekoľko častí, bývala baštou HZDS. Dnes stavia na kultúrnom živote a posiela talent na olympijské hry
15 fotografií v galérii
Kostol Navštívenia Panny Márie je stratený v socialistickej výstavbe.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Nezastaviteľná

„Nech nikto nehovorí, že v Považskej Bystrici nie je poriadna kultúra!“ vystríha riaditeľka PX centra Považská Bystrica Anna Kardošová (59).

„Sme trochu netypické mesto. Prechádzajúcim sa zdá, že sme menší, než naozaj sme. V centre žije vyše 20-tisíc obyvateľov a približne rovnaký počet v okolitých obciach, ktoré sú už súčasťou mesta.

Aj kultúra je u nás rozložená, pretože v každej obci je kultúrny dom, kde mesto zabezpečuje programy. Ľudia sú zvyknutí chodiť do týchto kulturákov, pretože v centre žiadny mestský nie je. Okrem toho máme veľa menších amfiteátrov.

Prvého septembra bude ďalší ročník Považskobystrického motocykla ako spomienka na niekdajšiu výrobu. Tento rok sa opäť stretnú ich majitelia. Bude venovaný elektrickým motocyklom, ktoré sa u nás vyrábali.“ Mimochodom, v meste je aj dnes jediný slovenský výrobca elektrických kolobežiek, spoločnosť IMC Slovakia.

Anna Kardošová na svoje mesto a kultúrny život v ňom nedá dopustiť. 15 fotografií v galérii Anna Kardošová na svoje mesto a kultúrny život v ňom nedá dopustiť. Zdroj: Vladimír Kampf

„Dokážeme sa tu spojiť a mať rôznorodú kultúru. Naša organizácia sa stará o legendárne kino Mier. Okrem premietania filmov a filmového klubu sa v ňom koná kopa ďalších predstavení. Napríklad Radošinské naivné divadlo k nám zavíta dva razy do roka.

Každý mesiac máme minimálne jedno divadelné predstavenie aj z Národného divadla, Novej scény a ostatných divadiel. Ochotníkov máme v mestskej časti Praznov. Samozrejme, máme niekoľko folklórnych súborov, heligonkárov, dychovku...“

Anna Kardošová je vo vymenúvaní umelcov, ktorí prichádzajú do mesta, nezastaviteľná.

„Každý mesiac máme aspoň jeden koncert známeho hudobníka. Do konca roka prídu Kandráčovci s Kulym, Kollárovci a na Vianoce Martin Chodúr. Na septembrový jarmok príde Polemic. Celé kultúrne leto sa niečo deje okolo vynovenej fontány. Zo zahraničia príde Zdeněk Izer a ďalší... Robíme programy pre mladých, starých, veľkých, malých, tak nech mi nikto nehovorí, že sa tu nič nedeje! Mali sme tu Karla Gotta, Mariu Rottrovú, Lucku Bílú...“ pokračuje vo vymenúvaní.

Aby sme nezabudli na remeselníkov, výstavy a kopu ďalších a ďalších... Nezastaviteľná kultúrnička organizuje podujatia, odkedy skončila strednú školu. Na Považskú Bystricu nedá dopustiť.

Rekonštrukcie sa dočkala kalvária nad starým cintorínom. 15 fotografií v galérii Rekonštrukcie sa dočkala kalvária nad starým cintorínom. Zdroj: Vladimír Kampf

 

 

Čo robia bývalí vrcholoví športovci po skončení kariéry? V tomto bohatnú!
Donna išla do plaviek a ukázala perfektnú figúru: Štyri roky pred 50 sa nemá za čo hanbiť!
Zasmejte sa s nami!


‹ 12...56 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×