Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozvodové vojny: „Pokiaľ ubližujete bývalému partnerovi fyzicky či psychicky, ubližujete aj svojmu potomkovi.“

02.09.2019 (34/2019) Hoci nie je vyštudovaná právnička ani psychologička, pre ranu osudu je v týchto profesiách takmer ako doma. Anna Prčová (47) dnes pomáha chrániť deti zmietajúce sa v bolestivých rodičovských vojnách.
Rozvodové vojny: „Pokiaľ ubližujete bývalému partnerovi fyzicky či psychicky, ubližujete aj svojmu potomkovi.“
7 fotografií v galérii
Deti z rozvrátených vzťahov mávajú často psychické problémy. Niektoré spor rodičov...
Autor fotografie: Shuttesrtock

Jej vlastný vzťah po veľmi krátkom čase stroskotal, no narodila sa z neho dcéra Kristína, ktorá je to najlepšie, čo jej život mohol dať. Na výživnom na dieťa sa s bývalým partnerom nedokázala dohodnúť, a tak prišlo súdne konanie.

Napätie medzi rodičmi rástlo, dcéra k otcovi odmietala chodiť a jeho návštevy sa končievali všeobecným krikom pri bráničke domu. Dlhodobý stres ovplyvnil zdravotný stav dievčatka až do takej miery, že niekoľkokrát skončilo v nemocnici na bratislavských Kramároch.

„Môj bývalý partner sa stále domáhal styku s dcérou a istá sudkyňa prišla k záveru, že je neprispôsobivá. Na súdnom pojednávaní dala do uznesenia, že pokiaľ ju do niečo vyše mesiaca nepripravím na styk s otcom, skončí na pol roka v reedukačnom centre alebo v detskom domove.

Zrejme si dokážete predstaviť, čo by sa s ňou za ten čas medzi problémovými deťmi mohlo stať. Povedala som dotyčnej sudkyni, že niet sily, čo by moje dieťa odo mňa odlúčila, a pokiaľ žijem, nikomu nedovolím, aby mi ho zobral,“ spomína Anna Prčová na jedno z najťažších životných období.

S poukázaním na porušenie práv svojej dcéry oslovila ministerstvo spravodlivosti a práce, sociálnych vecí a rodiny aj zástupcu ľudských práv pred európskym súdom.

Po následnej kontrole z hrozby odobratia dieťaťa zišlo. Konečný verdikt ústavného súdu umožnil otcovi rozšírený styk, no nerealizuje ho a dodnes s dcérou nie je v kontakte, hoci výživné riadne platí.

Psychická trauma dieťaťa môže byť podľa Anny Prčovej taká hlboká, že doznieva až do štyroch-piatich rokov po skončení problémov, čo zrejme na vlastnej koži prežila aj jej Kristína.

Dnes vyspelé a inteligentné dievča skončilo na štyri mesiace na invalidnom vozíku. Keď už žilo v harmonickej, milujúcej rodine, raz sa jej podlomili kolená a z kúpeľne ju matka musela vyniesť.

„Nikomu neprajem prežiť tie muky, keď všestranne nadané dieťa, ktoré spieva, hrá na harmonike, tancuje v ľudovom súbore, lyžuje a korčuľuje, je zrazu odkázané na 24-hodinovú pomoc. Prežili sme však a opäť sme silnejšie,“ konštatuje.

 „Pokiaľ ubližujete bývalému partnerovi, fyzicky či psychicky, ubližujete aj svojmu potomkovi,“ hovorí Anna Prčová. 7 fotografií v galérii „Pokiaľ ubližujete bývalému partnerovi, fyzicky či psychicky, ubližujete aj svojmu potomkovi,“ hovorí Anna Prčová. Zdroj: Ján Miškovič

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×