Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tikajúci poklad Švajčiarska: Nosia ich miestni bankári, celebrity a Ázijčania si po ne chodia súkromným lietadlom

01.09.2019 (34/2019) O tom, že Švajčiarske hodinky idú na stotinu presne, vie azda každý. Napriek tomu, že sa vyrábajú v Európe, najviac ich počuť v Macau a Singapure. Ázijskí zákazníci si po ne chodia súkromným lietadlom.
Tikajúci poklad Švajčiarska: Nosia ich miestni bankári, celebrity a Ázijčania si po ne chodia súkromným lietadlom
13 fotografií v galérii
Zlaté časy v Neuchâteli patrili 19. storočiu. Túto periódu nazývajú belle epoque.
Autor fotografie: Lucia Lukušová

Nad drobnými súčiastkami nad stolom v meste La Chaux-de-Fonds už dvanásť rokov skláňa hlavu Francúz Marguet Germinal. Dnes sa smeje, že prvé roky sa skôr povaľoval na zemi. Nie je jediný. Prejde tým každý, kto chce pracovať v pres­tížnom hodinárskom biz­nise.

Súčiastky, z ktorých sa hodinky vyrábajú, sú také drobné, že nájsť si systém na ich uchopenie pinzetou, aby vám nespadli a nerozkotúľali sa po zemi, si žiada mimoriadne dlhý tréning. K tomu poriadnu dávku trpezlivosti a zahryznutie do jazyka v prípade, že chcete vypustiť z úst značne štipľavý výraz.

„Mesiace mi trvalo, kým som bol schopný drobné skrutky, pružiny či kolieska vložiť do ciferníka. Prvé týždne som to chcel zabaliť napriek tomu, že som o práci hodinára sníval už ako chlapec. Odrádzalo ma, že som sa tisíckrát denne zohýnal po miniatúrne diely, ktoré mi padali,“ spomína Marguet ukazujúc na neďaleký stolík pripravený pre všetkých, ktorí jeho slovám neveria. Rodený Francúz v susednom Švajčiarsku nežije.

Každé ráno sadá do auta a prechádza z krajiny do krajiny za prácou v spoločnosti Corum. V tejto firme je zamestnaný len rok, keďže mu dali lepšie podmienky a šancu postúpiť na vyššiu pozíciu, akú zastával v predchádzajúcej fabrike.

Vo Švajčiarsku sú hodiny na každom rohu. Zrejme aj preto Švajčiari nikdy nemeškajú. 13 fotografií v galérii Vo Švajčiarsku sú hodiny na každom rohu. Zrejme aj preto Švajčiari nikdy nemeškajú. Zdroj: Lucia Lukušová

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×