Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nechodí, vznáša sa. Tomáš skončil po nehode na vozíku, ale svojej vášne sa nevzdal

31.08.2019 (34/2019) Do srdca hrdého Liptáka Tomáša Zelinu (37) príroda vtisla silnú túžbu po poznaní. Sudičky mu darovali odvahu, lásku k domovine aj zmysel pre objavovanie pocitu slobody, ktorý je na nezaplatenie.
Nechodí, vznáša sa. Tomáš skončil po nehode na vozíku, ale svojej vášne sa nevzdal
9 fotografií v galérii
Kamaráti a známi mu nemohli dať krajší darček než vlastný „hendbajk“, na ktorom brázdi...
Autor fotografie: Archív T. Z.

Keď v roku 2000 zmaturoval na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, vyskúšal sa živiť všeličím.

Dva roky pracoval ako recepčný v malom hoteli, tri mesiace pobudol v Anglicku, neskôr pár rokov montoval vo francúzskom Grenobli výťahy, šesť rokov si zarábal na živobytie ako stavebník, až ho osud napokon zavial na dráhu inštruktora tandemového paraglajdingového lietania.

Štyri roky lietal na Donovaloch, v Jasnej a na Chopku a počas adrenalínového brázdenia oblohou sa zoznámil s ďalšou verziou svojho akčného ja.

„Dalo mi to do života mnoho a spoznal som veľa ľudí i profesií,“ bilancuje Tomáš pri náhľade do profesijnej retrospektívy svojho akčného života.

V detstve túžime po rôznych povolaniach, no sympatický inštruktor letu s padákom nemal ako dieťa jasnú víziu, čím by chcel byť, keď vyrastie. V živote vyskúšal všeličo, aby spoznal, ktorý pracovný chlebíček chutí najlepšie. Základnú a strednú školu považoval, podobne ako mnohí rovesníci, za povinnú jazdu.

Ako mladý chalan pritom nemal vôbec predpoklady stať sa milovníkom adrenalínu. „Ešte ako osemročný som zliezol z veľkej šmýkačky s plačom, tak som sa bál.“

S lietaním sa prvýkrát stretol v roku 1998 prostredníctvom kamaráta, ktorého k tomuto športu priviedol otec.

„Dva- či trikrát som skúsil zletieť z kopca za dedinou a pamätám si aj jeden zlet v Jasnej z Konského grúňa (1 843 m n. m, pozn. red.) ponad zjazdovku, pričom s vtedajšou technikou som bol rád, že som nadletel lanovku a les.“

K paraglajdingu sa vrátil až v roku 2006, keď si kúpil prvé krídlo. „Medzitým som jazdil na endurovej motorke po kopcoch a po dedine.“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×