Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Veril gréckej báji: Nemecký obchodník našiel staroveké mesto, ktoré vraj neexistovalo

31.08.2019 (34/2019) Od detstva mal veľkú túžbu: nájsť mesto, ktoré opisoval starogrécky básnik Homér. Po rokoch tvrdej práce sa mu sen splnil. Stal sa objaviteľom bájnej Tróje. Heinrich Schliemann (1822 – 1890).
Veril gréckej báji: Nemecký obchodník našiel staroveké mesto, ktoré vraj neexistovalo
11 fotografií v galérii
Hroby v starobylom meste Mykény objavil Heinrich Schliemann v roku 1876.
Autor fotografie: Profimedia

Otec malého Heinricha bol chudobný protestantský pastor. Ako vdovec sa staral o šesť detí. Domáce pomery, v ktorých Heinrich vyrastal, neboli veľmi radostné, pretože pastor sa až príliš často pozeral na dno pohárika.

No mal jednu výnimočnú vlastnosť, ktorou sa líšil od okolia: bol veľkým milovníkom Homéra a túto lásku k antickému básnikovi odovzdával od útleho veku aj Heinrichovi.

V rodine Schliemannovcov sa postavy Agamemnóna, Achilla, Odysea a Menelaa spomínali tak často ako mená najbližších príbuzných. Keď mal Heinrich sedem rokov, dostal na Vianoce knihu o histórii sveta. Na jej obálke bol obrázok, ktorý predstavoval horiacu Tróju. Od tej chvíle malý Heinrich nemyslel na nič iné, len na to, že Tróju znovu objaví práve on.

Chudobný, ale veľmi nadaný

Hoci bol Heinrich ako dieťa veľmi bystrý a nadaný, otcovo opilstvo a chudoba v rodine spôsobili, že nemohol študovať. V štrnástich rokoch začal pracovať ako predavač v obchode.

„Mordoval som sa od piatej ráno do jedenástej večer a nemal som jedinú voľnú chvíľu, aby som sa niečo naučil,“ spomínal Heinrich v dospelosti.

Vydržal tam päť rokov. Potom sa vybral do Hamburgu. Práve v tom čase mala odtiaľ odplávať loď do Venezuely. Heinrich zašiel za kapitánom a požiadal ho, aby ho vzal so sebou.

Krátko po tom, ako loď vyplávala na otvorené more, prišla obrovská búrka a plavidlo sa začalo potápať. Heinrich a ďalší ôsmi námorníci našli útočisko v záchrannom člne. Po deviatich hodinách ich obrovské vlny vyvrhli na pobreží Holandska.

„Mal som obrovské bolesti, vybité dva predné zuby, hlboké rany na tvári a na celom tele a bol som celkovo paralyzovaný. Nohy som mal také opuchnuté, že som nemohol chodiť,“ opísal Heinrich svoj stav v liste sestre.

Po niekoľkých dňoch, keď mohol z nemocnice odísť, si začal opäť hľadať prácu. Našiel si ju u bohatého holandského obchodníka. Pracoval a každú voľnú chvíľu využíval na to, aby sa učil jazyky.

Zakladateľ modernej archeológie Heinrich Schliemann bol vo svojom bádaní energický a neúnavný. Bol presvedčený o tom, že legenda o Tróji nie je výmysel, a dokázal svetu, že mal pravdu. 11 fotografií v galérii Zakladateľ modernej archeológie Heinrich Schliemann bol vo svojom bádaní energický a neúnavný. Bol presvedčený o tom, že legenda o Tróji nie je výmysel, a dokázal svetu, že mal pravdu. Zdroj: Profimedia

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×