Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Striehnu na kúpaliskách aj vo verejných sprchách: Ako si ochránite kožu na nohách pred plesňami?

30.08.2019 (34/2019) Slnko, voda, oddych... Kto by myslel na infekciu? Hoci chodenie naboso je lákavé, na kúpaliskách sa radšej obujte.
Striehnu na kúpaliskách aj vo verejných sprchách: Ako si ochránite kožu na nohách pred plesňami?
3 fotografie v galérii
Pocit svrbenia môže signalizovať plesňové ochorenie nôh.
Autor fotografie: Shutterstock

Hubovitou infekciou kože trpí každý štvrtý človek, častejšie muži. Neznesiteľné svrbenie môže prerásť až do bolestivého zápalu kože. Treba si uvedomiť, že kožnou plesňou sa nenakazíme vo vode, ale na priľahlých plochách. Aj preto treba mať pri bazéne vždy pripravené šľapky.

V dnešnej dobe má veľa ľudí plesňové ochorenie medzi prstami na nohách. Ak našliapneme bosou nohou, ktorej pokožka je navyše zmäkčená vodou alebo máme na nej nejaké poranenie, na schodík či dlaždicu s plesňou, môžeme sa nakaziť.

Infekciu spôsobujú dermatofyty. Sú to hubovité mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo vrchných častiach pokožky. Prenášajú sa prostredníctvom infikovaných šupiniek kože. Najviac sa im darí na mäkkej koži medzi prstami a na chodidlách.

Na kúpalisku alebo v sprche sa bosá noha ľahko dostane do kontaktu so šupinkami cudzej kože osídlenými hubami a môžete sa ľahko nakaziť.

Pleseň sa prejaví začervenaním pokožky, jej olupovaním, mokvaním, neskôr sa môžu tvoriť pľuzgiere. Ochorenie sprevádza nepríjemné svrbenie. Je zarážajúce, že približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia alebo sa liečia len čiastočne. V tomto prípade však ide o infekčné ochorenie, ktoré sa bez toho nezaobíde.

Neliečená infekcia môže viesť k vzniku zápalu, bujneniu plesne aj na chodidlách a na nechtoch. Plesňové ochorenia sa liečia lokálne, krémami a roztokmi. Pri nechtovej plesni je často nevyhnutná komplexná liečba tabletkami. Babské recepty na vláknité huby v zrohovatenej koži nefungujú.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×