Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Estetická dermatologička: Po neodbornom vpichnutí kyseliny hyalurónovej môže doslova vypadnúť kus tváre

29.08.2019 (33/2019) MUDR. Mária Petrášová patrí medzi zakladateľov korektívnej dermatológie na Slovensku. Tvrdí, že niektoré estetické zákroky dnes dokážu nahradiť plastickú chirurgiu. Treba ich však vykonať správne.
Estetická dermatologička: Po neodbornom vpichnutí kyseliny hyalurónovej môže doslova vypadnúť kus tváre
14 fotografií v galérii
MUDr. Máriu Petrášovú vždy zaujímalo výtvarné umenie a maľba. Za umenie považuje aj...
Autor fotografie: Miro Miklas

Doktorka Mária Petrášová sa začala estetickej dermatológii venovať pred 17 rokmi. Založila centrum estetickej medicíny DermaPoint v Žiline, kde dnes zamestnáva päť lekárov. Jej medicínsky diplom nostrifikovala Kanadská lekárska asociácia.

Je medzinárodnou školiteľkou pre ošetrenie kyselinou hyalurónovou, prednáša a publikuje vo svojom odbore doma i v zahraničí. Každoročne absolvuje množstvo medzinárodných kongresov, odborných školení a stáží. Keď sa však dnes obzrie na svoje začiatky, pousmeje sa.

„Pôsobila som ako primárka na dermatovenerológii v Žiline. Bola som mladá, no vedela som, že ‚kožiarkou‘ nechcem byť. Zdalo sa mi depresívne, že väčšina kožných ochorení má nejasný pôvod a ťažko sa liečia. Pred tými 17 rokmi sme takmer výhradne používali stroje. Mali sme dva lasery, jeden na laserovú epiláciu a druhý na fotorejuvenizáciu tváre. Väčšinou sme teda ‚pálili kožu‘. Asi aj preto ma spočiatku považovali za bosorku,“ smeje sa.

„Pálenie kože“ však, samozrejme, malo svoj význam. „Koža sa tým vypla, omladila, zregenerovala. Laserové stroje však po niekoľkých rokoch dosiahli vrchol svojho vývoja. Dnes už môže prísť na trh len výkonnejší stroj, ktorým ošetrenie menej bolí, ktorý lepšie chladí či pri ktorom stačí menší počet ošetrení. Nedá sa však už očakávať, že niekto príde s prevratnou novinkou v tejto oblasti,“ tvrdí lekárka.

Priznáva, že je rada, že ju „nezastihli“ prvé výplňové materiály tváre, takzvané aqua­midy.

„Boli trvácne, to znamená, že sa nedajú odstrániť, a dnes robia šarapatu v tvárach žien, ktoré si ich vtedy dali aplikovať. Sú totiž ťažšie, takže vekom s klesaním čŕt tváre sa posúvajú a úplne menia výzor. Ťažko sa odstraňujú a navyše sa nedajú kombinovať s kyselinou hyalurónovou, pretože môže vzniknúť zápalová reakcia v koži. Modelácia tváre výplňovými materiálmi teda nemala najšťastnejší začiatok,“ konštatuje lekárka.

Príliš korigované tváre dnes vidieť zriedkavejšie, trendom je prirodzenosť. 14 fotografií v galérii Príliš korigované tváre dnes vidieť zriedkavejšie, trendom je prirodzenosť. Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×