Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu

28.08.2019 (33/2019) Búrlivé dejiny vystriedala až príliš pokojná súčasnosť, narúšaná len návštevníkmi miestneho hradu. Hoci cesta k ideálu je v prípade Modrého Kameňa ešte pomerne dlhá, ostal dobrou adresou na bývanie aj príjemný výlet.
Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu
17 fotografií v galérii
Modrému Kameňu dominuje hradný areál so zrúcaninou a kaštieľom.
Autor fotografie: CBS Flying Team

Na hrade sa kochajú, v Krtíši míňajú

Popri samotnom kaštieli, kam sú sústredené všetky aktivity múzea, je veľkým turistickým lákadlom aj zrúcanina horného hradu. Z niek­dajšej hrdej pevnosti, dobytej a zničenej počas tureckých nájazdov a protihabsburských povstaní, už síce zostalo iba torzo, stále tu však prebieha archeologický prieskum, a tak môže vydať ešte nejedno zaujímavé svedectvo.

Zrúcanina je čiastočne sprístupnená už dnes. Schodiskom z nádvoria sa možno dostať na krásnu vyhliadku, odkiaľ za priaznivého počasia dovidíte až do Maďarska. O sprístupnenie ďalších častí tejto stredovekej pamiatky sa už siedmy rok snažia členovia občianskeho združenia Hradčan.

Hoci krivka návštevnosti areálu stúpa, udržať turistov v meste dlhšie než na niekoľko hodín je takmer nemožné. Funguje tu totiž iba jedna ubytovňa nižšieho štandardu a reštaurácia, kam sa nezmestia ani pasažieri jedného autobusu.

Chátrajúce torzo niekdajšieho hotela. Ponuka ubytovacích a stravovacích služieb je dnes v Modrom Kameni veľmi slabá. 17 fotografií v galérii Chátrajúce torzo niekdajšieho hotela. Ponuka ubytovacích a stravovacích služieb je dnes v Modrom Kameni veľmi slabá. Zdroj: Martin Mázor

V centre nájdete už dávno opustený hotel Hrad či nevyužívanú sokolovňu a neskôr kino Jánošík. Mesto hľadá cesty k tomu, aby do budovy kina, ktorá je v jeho vlastníctve, opäť vrátilo život a využilo ju práve na poskytovanie ubytovacích či stravovacích služieb.

„S vytvorením menších priestorov na ubytovanie sa počíta aj v rámci projektu celkovej rekonštrukcie kaštieľa, tie však nebudú slúžiť pre verejnosť. Keďže sme štátna organizácia, na takéto aktivity nemáme na rozdiel od súkromných hradov ako Vígľaš či Halič možnosť,“ vysvetľuje Helena Ferencová.

Mrzí ju, že musí pri takmer každodenných otázkach návštevníkov len krčiť plecami a posielať ich na obed, večeru či nocľah do susedného Veľkého Krtíša.

„Modrý Kameň bol kedysi v kultúrnej, spoločenskej aj hospodárskej oblasti veľmi živým mestečkom, o čom svedčia aj fotografie v jednej z našich expozícií. Bolo by načase, aby sa tu ľudia zmobilizovali a aby mesto dokázalo takéto služby opäť vytvoriť,“ želá si riaditeľka miestneho múzea.

Originálna maringotka predstaviteľa významnej bábkarskej rodiny Jána Dubského z Piešťan zdobí nádvorie kaštieľa. 17 fotografií v galérii Originálna maringotka predstaviteľa významnej bábkarskej rodiny Jána Dubského z Piešťan zdobí nádvorie kaštieľa. Zdroj: Martin Mázor

Anketa:

Zuzana Sedlačeková (42)

Modrý Kameň je malebné mestečko, kde mám korene a kde som veľmi spokojná. Bolo by tu však treba vylepšiť stav ciest a tiež venovať pozornosť mladým, aby mali kde tráviť voľný čas. Teší ma, že sa takéto aktivity veľmi pekne rozbehli, napríklad v miestnom futbalovom klube.

Žofia Hudecová (43)

Vydala som sa sem a po pätnástich rokoch som sa nedávno presťahovala do peknej novej štvrte s nájomným bývaním. Myslím, že mesto tým stúplo na hodnote. Máme tu pekné prostredie a príjemných susedov. Na také malé mesto je tu dosť možností na vyžitie. Druhá vec je záujem ľudí zapájať sa do verejných vecí, čo už veľmi ťažko ovplyvniť.

Lukas Püšpöky (19)

Dobre sa tu žije aj býva. Je síce pravda, že veľa možností na posedenie v meste tu pre mladých nie je, ale nemáme s kamarátmi problém zabaviť sa, napríklad na záhradnej párty. Privítal by som hudobný klub.

 

 

 

Diétna torta
Zasmejte sa s nami!
Unikátne priateľstvo človeka s dravcom: Poznajú sa celý život!


‹ 12...45 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×