Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu

28.08.2019 (33/2019) Búrlivé dejiny vystriedala až príliš pokojná súčasnosť, narúšaná len návštevníkmi miestneho hradu. Hoci cesta k ideálu je v prípade Modrého Kameňa ešte pomerne dlhá, ostal dobrou adresou na bývanie aj príjemný výlet.
Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu
17 fotografií v galérii
Modrému Kameňu dominuje hradný areál so zrúcaninou a kaštieľom.
Autor fotografie: CBS Flying Team

Záujem rastie

Poslednou majiteľkou kaštieľa na miestnom hradnom kopci bola grófka Gabriela Almášiová, ktorá ho v roku 1924 predala štátu. Dnes je podobne ako hrad a ďalšie časti areálu národnou kultúrnou pamiatkou, v ktorej má sídlo Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň.

Ide o jedno z osemnástich špecializovaných múzeí SNM, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo kultúry SR. Súčasne funguje ako regionálne múzeum v oblasti histórie a etnografie, mapujúce najmä dejiny mesta a samotného hradu.

„Napriek tomu, že sme okrajový región, naša ročná návštevnosť sa momentálne pohybuje na úrovni 50-tisíc ľudí. Vlani sme už túto métu prekročili a zdá sa, že ani táto sezóna nebude slabšia,“ bilancuje riaditeľka múzea Helena Ferencová.

Už od apríla evidujú v modrokamenskom hradnom areáli zvýšený záujem školských výletov a detských zájazdov. V ponuke sú aj špecializované programy, napríklad stredoveký deň detí, vyplnený zážitkovým a zároveň edukačným programom. Práce v múzeu je podľa Heleny Ferencovej vyše hlavy po celý rok, nielen počas hlavnej turistickej sezóny.

Riaditeľka múzea Helena Ferencová ukazuje podoby hradu v Modrom Kameni, ktorý prežil osmanské aj protihabsburské vojny. 17 fotografií v galérii Riaditeľka múzea Helena Ferencová ukazuje podoby hradu v Modrom Kameni, ktorý prežil osmanské aj protihabsburské vojny. Zdroj: Martin Mázor

„Staráme sa o zbierkový fond, ktorý každým rokom narastá, momentálne máme okolo 18-tisíc kusov zbierkových predmetov. Dôležitá je, samozrejme, aj prezentačná stránka, keďže ako príspevková organizácia pokrývame časť nákladov zo svojich vlastných príjmov,“ dodáva.

Značné investície vyžaduje v rámci údržby aj objekt kaštieľa. Posledným úspechom je rekonštrukcia východného krídla, na ktorú sa podarilo získať prostriedky z nórskych fondov, statické poruchy odstránili v Kaplnke svätej Anny. Tento rok by chceli v postupnom vynovovaní historického objektu pokračovať.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×