Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu

28.08.2019 (33/2019) Búrlivé dejiny vystriedala až príliš pokojná súčasnosť, narúšaná len návštevníkmi miestneho hradu. Hoci cesta k ideálu je v prípade Modrého Kameňa ešte pomerne dlhá, ostal dobrou adresou na bývanie aj príjemný výlet.
Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu
17 fotografií v galérii
Modrému Kameňu dominuje hradný areál so zrúcaninou a kaštieľom.
Autor fotografie: CBS Flying Team

Chybu urobí každý, ale...

Neželanú, a ako sa napokon ukázalo, aj celkom nespravodlivú reklamu spôsobili Modrokamenčanom nedávno zverejnené výsledky analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

Pôvodne zverejnené údaje im pridelili titul najzadlženejšieho mesta Slovenska za rok 2018 s astronomickou „sekerou“ 70,3 percenta bežných príjmov (tie sú v prípade Modrého Kameňa 1,5 milióna ročne – pozn. red.).

Takýto dlh znamená prekročenie zákonnej hranice, keď si už mesto nemôže zobrať ďalšie úvery a hrozí mu pokuta z ministerstva financií. V skutočnosti však bolo všetko inak.

O nájomné bývanie je v Modrom Kameni veľký záujem najmä medzi mladými. 17 fotografií v galérii O nájomné bývanie je v Modrom Kameni veľký záujem najmä medzi mladými. Zdroj: Martin Mázor

„Ministerstvo financií poskytuje pre INEKO podklady zo štatistických výkazov, do ktorých sa prenášajú údaje z účtovníctva. Pri prenose týchto údajov do výkazu zodpovedná zamestnankyňa urobila chybu v jednom riadku.

Na stavbu mestských bytoviek síce čerpáme úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ale tie sú zo zákona vyňaté zo zadlženosti mesta, keď­že sa splácajú z prostriedkov nájomníkov. Práve tieto úvery nám prirátali k celkovej dlhovej zaťaženosti.

Chybu, samozrejme, môže urobiť každý, ale dosť ma mrzelo, že s nami takéto na prvý pohľad zarážajúce čísla nekonzultovali a neoverovali ešte pred ich zverejnením. Stačilo len zavolať na mestský úrad, veď úvery v takej výške by nám počas jedného roka žiadna banka ani nemohla poskytnúť. Ešte v máji sme tu mali audítorku a ani tá v hospodárení mesta žiadne abnormality nenašla,“ hovorí Mária Bednárová.

Po oprave sa zadlženie mesta znížilo zo 70,3 na 22,5 percenta bežných príjmov, dlh na hlavu klesol z 558 na 188 eur. Aj keď celkový výsledok hodnotenia znie „dobré finančné zdravie“, zanechal tento omyl tieň, ktorý sa podľa primátorky len ťažko vyvracia.

Jednou z populárnych akcií v meste je fašiangová zábava. 17 fotografií v galérii Jednou z populárnych akcií v meste je fašiangová zábava. Zdroj: Archív mesta Modrý Kameň

Akcie Z na kalvárii?

Veľa vecí sa už podarilo, na mnohých ďalších však treba naďalej tvrdo pracovať. Tŕňom v oku domácich aj cezpoľných je napríklad roky chátrajúca kalvária, založená grófom Pavlom Balašom.

Objekty kedysi obľúbeného pútnického miesta sa rozpadajú pred očami a cesta, ktorá ich spája, už zďaleka nie je bezpečná, najmä pre skôr narodených. Mesto by sa do opravy kalvárie rado pustilo, komplikujú ju však pozemky vo vlastníctve lesného a pasienkového spoločenstva.

„Na užívanie týchto pozemkov máme uzavretú nájomnú zmluvu, niektorým vlastníkom však z času na čas nabehne exekúcia, a tak nemožno čerpať na opravu kalvárie prostriedky z európskych fondov. Preto sa snažíme získať časť pozemkov do vlastníctva mesta, a pokiaľ sa to nepodarí, pokúsime sa zrenovovať cestu a objekty kalvárie svojpomocnými prácami,“ dodáva primátorka.

V akútnom stave ohrozenia je aj ďalší miestny fenomén – jedlé gaštany. Väčšinu stromov zničila rakovina kôry, spôsobená škodlivou hubou, mesto plánuje spoluprácu s občianskym združením Sativa v snahe o ochranu zdravých stromov.

Objekty miestnej kalvárie už naliehavo volajú po oprave. Problémom je to, že pozemky pod nimi nepatria mestu. 17 fotografií v galérii Objekty miestnej kalvárie už naliehavo volajú po oprave. Problémom je to, že pozemky pod nimi nepatria mestu. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×