Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu

28.08.2019 (33/2019) Búrlivé dejiny vystriedala až príliš pokojná súčasnosť, narúšaná len návštevníkmi miestneho hradu. Hoci cesta k ideálu je v prípade Modrého Kameňa ešte pomerne dlhá, ostal dobrou adresou na bývanie aj príjemný výlet.
Je druhé najmenšie miesto Slovenska, jeho história však zláka aj náročného turistu
17 fotografií v galérii
Modrému Kameňu dominuje hradný areál so zrúcaninou a kaštieľom.
Autor fotografie: CBS Flying Team

Milióny na kanalizáciu

Centru mestečka dominuje Lipové námestie s peknou fontánou, zrekonštruované pred dvanástimi rokmi. Krátko popoludní na ňom nebolo takmer ani nohy, len na streche jednej z priľahlých budov pracovala skupina robotníkov. Práve tento objekt kultúrneho domu bol posledným „strašiakom“ v bezprostrednej blízkosti centrálnej plochy, ktorý už naliehavo volal po oprave.

„Mesto získalo prostriedky z Európskej únie v rámci projektu na zníženie energetickej náročnosti, vďaka čomu môžeme zafinancovať nové výplne, vonkajšie okná a dvere, omietky či zateplenie povaly. Na ďalšie časti rekonštrukcie budeme musieť hľadať prostriedky z iných zdrojov,“ plánuje primátorka.

Suverénne najväčšiu investíciu za posledné roky predstavovalo vybudovanie kanalizácie za 7,8 milióna eur.

„Išlo o jedno z posledných období, keď na ňu bolo možné získať prostriedky z Európskej únie. Na realizáciu malo mesto len osem mesiacov, obyvatelia sa počas tohto obdobia museli vyrovnať s rozbitými cestami a so sťaženou premávkou. Ako poslanci sme sa im snažili vysvetľovať, že inej cesty niet,“ vracia sa k stavbe, kolaudovanej v roku 2015.

Primátorka Mária Bednárová sa v ľuďoch snaží prebudiť záujem o verejné veci. 17 fotografií v galérii Primátorka Mária Bednárová sa v ľuďoch snaží prebudiť záujem o verejné veci. Zdroj: Martin Mázor

V najbližšom období plánuje mesto rozšíriť kapacitu materskej školy a zatepliť budovu mestského úradu z prostriedkov environmentálneho fondu.

Keďže v Modrom Kameni žije pomerne veľká skupina nezamestnaných s nižším vzdelaním a hendikepovaných, uvažujú o založení sociálneho podniku s verejnými službami, ktoré by bolo možné poskytovať aj susedným obciam.

Cesta, ako nevymrieť

Tichá štvrť, krásny výhľad na okolie s hradom a kalváriou ako na dlani. Nové nájomné štartovacie bytovky vrátane rodinných domčekov v radovej zástavbe pripomínajú skôr zázemie pre lepšie situovaných, než pre tých, ktorí zatiaľ nedisponujú vlastnou strechou nad hlavou.

V časti Majere mesto veľmi úspešne rozbehlo projekt, pomocou ktorého chce v Modrom Kameni udržať predovšetkým mladé rodiny. Tri etapy výstavby nájomného bývania sú už skolaudované. Do konca roka by mali dokončiť štvrtú v podobe deväťbytovky, v tom nasledujúcom pribudne ďalších 14 bytov a o dva roky rodinné domčeky.

Primátorku teší, že o tento druh bývania je enormný záujem.

„Momentálne máme obsadených päťdesiat bytových jednotiek, na ďalšie evidujeme minimálne štvornásobok žiadostí v porovnaní s tým, koľko ich vieme poskytnúť,“ konštatuje.

Lipové námestie zrekonštruovali pred dvanástimi rokmi a je príjemným miestom na oddych. 17 fotografií v galérii Lipové námestie zrekonštruovali pred dvanástimi rokmi a je príjemným miestom na oddych. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×