Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo nové priniesli vedci? Dokážu zaznamenať vaše mozgové signály a prepísať ich do textu

27.08.2019 (33/2019) Obrazy a výskumy, ktoré sme ešte donedávna poznali len z apokalyptických veľkofilmov, sa postupne stávajú každodennou realitou.
Čo nové priniesli vedci? Dokážu zaznamenať vaše mozgové signály a prepísať ich do textu
7 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Oko terminátora

Dvakrát žmurknete a obraz, na ktorý sa zameriavate, si zväčšíte. To nie je opis terminátorových schopností, ale skutočný výsledok práce vedcov z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Vytvorili jedinečné šošovky, ktoré dokážu meniť svoju ohniskovú vzdialenosť na základe signálu, ktorý im človek vyšle pohybom oka.

Ako to celé funguje? Vedci dokázali zmerať elektrookulografické signály, ktoré oko generuje pri jednotlivých pohyboch – napríklad už spomínané žmurknutie alebo pohyb dole, hore, vpravo či vľavo. Vďaka využitiu získaných údajov vedci následne vytvorili jemné šošovky, ktoré reagujú priamo na vzniknuté elektrické impulzy. Na základe tých potom dokážu obraz priblížiť.

Vedci pri výskume zistili, že prelomová šošovka funguje aj na oku nevidiaceho, čo je jasný dôkaz, že jej funkčnosť nezávisí od toho, či jej používateľ vidí alebo nie, ale reaguje len na elektrické signály, ktoré vznikajú jednotlivými pohybmi oka. Výskumníci veria, že takéto šošovky by sa v blízkej budúcnosti mohli objaviť v špeciálnych okuliaroch či vo vizuálnych protézach.

Ilustračná snímka 7 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×