Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Podpoľaní vzniká z iniciatívy miestnych jedna kaplnka za druhou: O poslednú požiadala v sne zosnulá sestra

26.08.2019 (33/2019) Aj kostol na Raticovom vrchu vznikol len vďaka iniciatíve miestnych veriacich.
V Podpoľaní vzniká z iniciatívy miestnych jedna kaplnka za druhou: O poslednú požiadala v sne zosnulá sestra
7 fotografií v galérii
Kaplnka Matky Božieho milosrdenstva, ktorú dala postaviť rodina Babicovcov, je...
Autor fotografie: Barbora Laucká

Babicovci sú v kraji pod Poľanou, konkrétne v Hriňovej, známa rodina. Vďaka bielej mramorovej stavbe, ktorou na vlastné náklady obohatili magickú časť Krivec dve sestry z tohto rodu – Vilma Babicová a Emília Krnáčová, sa však dostali do povedomia verejnosti ešte výraznejšie.

Kaplnku Matky Božieho milosrdenstva, ktorú dali postaviť na pamiatku zosnulej sestry Marty, navštevujú aj žiaci okolitých škôl.

S pútnikmi v Turecku

Keď bola Vilma Babicová s pútnikmi v tureckom Efeze, kde v tesnej blízkosti stojí kamenný domček Panny Márie, prisnil sa jej sen: prišla k nej zosnulá sestra Martička a prikázala jej, aby dala na kopčeku postaviť bielu kaplnku zasvätenú Panne Márii.

„Po príchode domov som sa o tom pozhovárala so sestrou Emíliou a rozhodli sme sa rešpektovať odkaz našej najmladšej sestričky, ktorej smrť doteraz oplakávame,“ hovorí Vilma Babicová, ktorá posledné desaťročia prežila v rôznych zamestnaniach v nórskom Bergene.

Vilma Babicová so sestrou Emíliou v kaplnke, ktorú dali postaviť na pamiatku zosnulej sestry. 7 fotografií v galérii Vilma Babicová so sestrou Emíliou v kaplnke, ktorú dali postaviť na pamiatku zosnulej sestry. Zdroj: Vilma Babicová

Aktívny dôchodok sa však rozhodla stráviť na Slovensku. Sestry spojili sily, na stavbu kaplnky vyčlenili vlastný pozemok v Krivci na vŕšku U Kulišiakov a potom začali pátrať po projektantovi a realizátorovi stavby.

Nakoniec kaplnku, nesúcu životný odkaz farníčky Marty Krnáčovej, rodenej Babicovej, ktorá mala ako podnikateľka dobré srdce a ľuďom rada a štedro pomáhala, projektoval Ing. Jozef Pikula z Divína. Majster kamenár Ján Samaš sa podujal na namáhavé opracovanie 150 ton kamenných blokov mramoru z Tuhára tak, aby naozaj svietili bielobou.

Ako sa nám majster z Dolnej Bzovej priznal, kaplnka v Krivci je zatiaľ jeho najťažšie dielo. Je postavená v neogotickom štýle, podobne ako Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Na vonkajšej strane použil technológiu štukovania, vďaka čomu je štruktúra na fasáde úplne iná než z vnútornej strany, kde je biela, a preto drsnejšia.

Vitrážové okná vyrobil sklársky majster Ján Mašlaň z Lednických Rovní, zvon Michal Trvalec so synom a firma Zvonex v Žarnovickej Hute. Okrem biblického odkazu je na ňom vyrytý aj erb rodu Babicovcov. Ten na Slovensko prišiel z Chorvátska. Dvere sú dielom Pavla Gombalu z Hriňovej.

Už v roku 2017 kopalo šestnásť mužov z rodiny Babicovcov a Krnáčovcov základy bielej kaplnky. Začiatkom tohtoročného mája ju počas malej slávnosti s požehnaním uviedol do života hriňovský pán farár Štefan Gallik.

Na modernom medenom zvone nechýba erb rodiny Babicovcov a biblický text. 7 fotografií v galérii Na modernom medenom zvone nechýba erb rodiny Babicovcov a biblický text. Zdroj: Barbora Laucká

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×