Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exprezident Schuster v exkluzívnej spovedi: Keď stúpaš hore, nezabudni sa pozerať na schody, po ktorých sa budeš vracať

26.08.2019 (33/2019) Exprezident Rudolf Schuster (85) žartom hovorí, že záručná lehota po februárovej operácii srdca sa skončila, keď v Taliansku vyšliapal 145 schodov do veže.
Exprezident Schuster v exkluzívnej spovedi: Keď stúpaš hore, nezabudni sa pozerať na schody, po ktorých sa budeš vracať
11 fotografií v galérii
Exprezident je známy tým, že nevydrží dlho nič nerobiť. Akčná povaha a chuť cestovať...
Autor fotografie: Miro Vacula

Ako sa máte po februárovej operácii srdca? S troškou zveličenia sa dá povedať, že ani Kája Gott nemal také narodeniny a nezaspieval toľko piesní svojim hosťom...

Veru, vyspieval som si dva bajpasy... (smiech) Chcel som sa pri príležitosti svojich 85. narodenín a krste knihy spomienok Schody návratov poďakovať všetkým priateľom a spolupracovníkom, s ktorými som sa v živote stretol, a napadlo mi, že to urobím zaspievaním najobľúbenejších evergreenov na oslave, kam ich pozvem.

Sme vo veku, že sa už o rok nemusíme takto spolu stretnúť, preto som bol rád, že prišlo takmer dvesto hostí a atmosféra bola úžasná. O celý program prejavila záujem aj RTVS, ktorá ho potom odvysielala, tak som bol rád, že sa poďakujem aj v éteri.

No možno som sa do spevu, ktorý ma veľmi baví, obul tak vášnivo, že som to so silami prepískol. Na druhý deň som skončil pod nožom vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb. Zistili, že potrebujem dva bajpasy, čo je vlastne premostenie, ak máte zúženú cievu, ktorá zásobuje srdce. Teraz sa učím žiť s bajpasmi, beriem to ako novú etapu života a som vďačný, že žijem a cítim sa dobre.

Na svojej oslave 85. narodenín nielenže zaspieval takmer tri desiatky evergreenov, ale aj pripíjal legendárnou drienkovicou zo sklenenej čižmičky – schusterovky. 11 fotografií v galérii Na svojej oslave 85. narodenín nielenže zaspieval takmer tri desiatky evergreenov, ale aj pripíjal legendárnou drienkovicou zo sklenenej čižmičky – schusterovky. Zdroj: Miro Vacula

Čo sa vo vašom živote zmenilo? Ako vyzerá život s bajpasmi?

Pre takého aktívneho a neposedného človeka, ako som ja, ktorý rád cestuje a venuje sa mnohým veciam, to bola obrovská zmena v tom, že som musel byť niekoľko mesiacov v úplnom pokoji, dodržiavať prísny režim, brať lieky, oddychovať, nedvíhať nič ťažšie, nerobiť prudké pohyby, nespievať...

Lenže čas vypršal a ja pomaly nabieham na pôvodný spôsob života. Som rád, že to zvládam, i keď niektoré veci už jednoducho nemôžem. Napríklad plánovanú cestu do Antarktídy s vnučkou alebo tenis, ale našťastie mi zostalo mnoho vecí, ktoré ma veľmi tešia.

Stále cestujem a píšem. A pravidelne cvičím, každé ráno sériu cvikov, aby som mal kondíciu ako predtým. S dcérou a synom sme boli na potulkách po Taliansku a hoci ma dcéra Ingrid, ktorá je kardiologička, nechcela pustiť na vežu v Orviete, napokon som tých 145 schodov zvládol.

Urobil som skúšku kondície a potvrdil, že operácia dopadla výborne a aj po záručnej lehote som vo forme. A teraz sa chystám začať pravidelne hrať pingpong, ktorému som sa kedysi venoval. Lebo pohyb je aj pri bajpasoch dôležitý.

Dôverovali ste slovenským lekárom?

Nemal som čas nedôverovať a vedel som, že kardiocentrum v Košiciach je špičkové. Generálny riaditeľ a kardiochirurg František Sabol mi ukázal snímku a povedal jasne, dva bajpasy sú nutné. Keď som sa opýtal, či to musí byť hneď, povedal, že nemusí, ale potom beriem zodpovednosť na seba, keď sa mi môže o polhodinu pritrafiť infarkt niekde na ulici. Tak ma trochu vystrašil, dal som si povedať a už ma viezli na sálu.

S anjelmi strážnymi – medzi gratulantmi bol aj arcibiskup Bernard Bober a generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb František Sabol, ktorý ho o 24 hodín operoval. 11 fotografií v galérii S anjelmi strážnymi – medzi gratulantmi bol aj arcibiskup Bernard Bober a generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb František Sabol, ktorý ho o 24 hodín operoval. Zdroj: Miro Vacula

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×