Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zničené mešity, na domoch stopy po guľkách. Krásny hornatý Náhorný Karabach naberá druhý dych

25.08.2019 (33/2019) Zničené mešity, na domoch stopy po guľkách, pozostatky mínových polí. Aj keď vojna v Náhornom Karabachu sa už oficiálne skončila, jej tieň tu zostal dodnes.
Zničené mešity, na domoch stopy po guľkách. Krásny hornatý Náhorný Karabach naberá druhý dych
20 fotografií v galérii
Jednou z dominánt Stepanakertu je karabašský parlament so zvláštnou strechou.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Tento kút sveta medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa bude vždy spájať
s nepokojnými miestami, akými boli svojho času Abcházsko, Osetsko alebo Čečensko. Všetky poznačila stigma vojny, ktorá sa do týchto končín vkradla tesne pred definitívnym rozpadom Sovietskeho zväzu alebo tesne po ňom.

Všetci sa chceli nadýchnuť, uchmatnúť si kus vlastnej slobody, identity, a tak sa Kaukaz rozhorel plápolajúcimi ohňami, pomedzi ktoré svišťali guľky. Hoci sa tu vojna skončila v roku 1994, konflikt nepochovali a v mysliach ľudí žije dodnes.

Ak chcete Náhorný Karabach zažiť na vlastnej koži, existuje len jedna legálna prístupová cesta, a tou je Arménsko. Konflikt zničil vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré boli už aj tak na bode mrazu, a dnes vzniká obrovský problém v nazeraní na to, komu vlastne Karabach patrí.

Azerbajdžanci sa bijú do pŕs a „Qarabax“ zakresľujú do vlastných máp, Arméni spravili všetko ostatné. Platí sa tu arménskym dramom, hovorí sa arménčinou, nápisy sú v arménskom písme, a tak máte pocit, že ste Arménsko ani neopustili.

„Ak navštíviš Karabach, nikdy to nespomínaj v Azerbajdžane,“ znie najlepšia rada, akú môže človek dostať. Aj dnes považuje Azerbajdžan návštevu tohto územia za porušenie zákona a môže vás to vyjsť poriadne draho.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×