Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sedem mesiacov od zmiznutia ženy je sám na tri deti. „Čakám ju každý deň,“ hovorí manžel nezvestnej Nadi

24.08.2019 (33/2019) Ľuboš Ondejka (40) z Rusoviec prežíva najťažšie obdobie svojho života. Jeho manželka Naďa (39) sa v polovici januára záhadne stratila. Hoci sa po nej za celý ten čas nenašla ani stopa, on stále dúfa, že žije.
Sedem mesiacov od zmiznutia ženy je sám na tri deti. „Čakám ju každý deň,“ hovorí manžel nezvestnej Nadi
9 fotografií v galérii
Ľubošovi pomáhajú so starostlivosťou o deti jeho i manželkini rodičia.
Autor fotografie: Miro Miklas

V dome Ondejkovcov v bratislavskej mestskej časti Rusovce je ticho. Malá, takmer ročná Lujza spí v postieľke a sedemročné dvojičky Patrika a Olivera vzali starí rodičia na výlet. To, že sa v tejto domácnosti udialo niečo nezvyčajné, prezrádzajú iba škatule s množstvom detských vecí, naukladané v predsieni, a letáky v maďarčine. Je na nich opis Nade Ondejkovej v čase zmiznutia a jej fotografia.

„Chceme ich ešte raz rozniesť do maďarských dedín v okolí Bratislavy. V Maďarsku a Rakúsku o Naďkinom zmiznutí ľudia nič nevedia,“ vysvetľuje Ľuboš a vedie nás dnu.

Detské veci sú od ľudí, ktorí ich darovali jeho deťom. „Som im vďačný. Len nie všetko sa mi hodí podľa ich veku a ročného obdobia. Musím to prebrať,“ vraví muž, ktorý toho má v posledných mesiacoch na pleciach naozaj veľa.

S pomocou rodičov i svokrovcov sa stará o tri deti a popritom neprestáva pátrať po svojej manželke a ich mame.

„Dúfal som, že ju do troch mesiacov nájdem. Prvé týždne som bol stále vonku, hľadal som ju, pri deťoch sa striedali starí rodičia. Ale nepodarilo sa mi to,“ hovorí a na tvári sa mu objaví smútok.

Spoločné Vianoce. Krátko po nich sa mama troch detí stratila. 9 fotografií v galérii Spoločné Vianoce. Krátko po nich sa mama troch detí stratila. Zdroj: Archív Ľ. O.

Ako ďalej?

Náš rozhovor preruší Lujza, ktorá sa po rannom spánku ozýva z postieľky. Rozkošné dievčatko so žiarivými, bystrými očkami sa po zobudení okamžite usmieva.

„Je veľmi dobručká, celé noci spí, takmer neplače. Ona a chlapci sú dôvod, prečo to musím zvládnuť,“ hovorí Ľuboš odhodlane. Po Naď­kinom zmiznutí nastúpil na materskú dovolenku, aj keď to vôbec nebolo jednoduché.

„Na materskej dovolenke bola Naďka. Keď sa otec a matka dieťaťa na materskej dovolenke vymieňajú, podpisujú spolu dohodu, že otec preberá od matky starostlivosť o dieťa. Ja som to však nemal s kým podpísať, potom som takú dohodu teda uzatvoril s úradom sociálnych vecí a rodiny. Matku by mal vtedy zamestnávateľ zaevidovať, že sa vracia do práce. Naďku však evidovať nemohol,“ vysvetľuje Ľuboš.

Nezvestnosť jeho manželky prináša množstvo administratívnych problémov, ktoré jeho situáciu zhoršujú.

„Nemohol som sa dostať do jej mobilu ani mailu, dodnes sa to nepodarilo. Momentálne riešim zmluvu s elektrárňami, ktorá bola na Naď­kino meno. Od septembra sa mi končí materská dovolenka, mal by som začať poberať rodičovský príspevok. Lujzička je na jasle ešte príliš malá.

Budem mať s chlapcami 220 eur plus prídavky na deti. Tie však chodia na Naďkin dievčenský účet, na ktorý nesiaham, hoci som k nemu našiel heslo a kartu. Dvakrát som bol skontrolovať, či tam nie sú nejaké pohyby. Neboli,“ konštatuje Ľubo.

Lujzička onedlho oslávi prvé narodeniny, s mamou bola len pár mesiacov. 9 fotografií v galérii Lujzička onedlho oslávi prvé narodeniny, s mamou bola len pár mesiacov. Zdroj: Miro Miklas

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×