Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma

21.08.2019 (32/2019) Ťažko nájsť krajší pohľad než ten na miestne lazy, ťažko nájsť srdečnejších a pohostinnejších ľudí, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma. Preto je Hriňová mestom, kam sa človek vždy rád vracia.
Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma
15 fotografií v galérii
Po výstupe na Javorinku sa vám otvorí takáto úžasná panoráma.
Autor fotografie: Martin Mázor

Hriňová

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Detva, región Podpoľanie

Vznik samostatnej obce: 1890 po odčlenení od Detvy, udelenie štatútu mesta 1989

Rozloha: 126,49 km2

Nadmorská výška: od 480 do 1 458 m n. m.

Počet obyvateľov (ku dňu našej návštevy): 7 323

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 19,18 %; 2013 - 14,04 %; 2014 - 14,57 %; 2015 - 12,92 %; 2016 - 11,22 %; 2017 - 7,16 %; 2018 - 5,58 %; 2019 (jún) - 5,11 %

 

Cestou na Javorinku sa nám „prihovorila“ aj táto priateľská kravička. 15 fotografií v galérii Cestou na Javorinku sa nám „prihovorila“ aj táto priateľská kravička. Zdroj: Martin Mázor

Naše stretnutie s primátorom Stanislavom Horníkom malo tentoraz netradičnú podobu, pozval nás totiž na malú túru na vrch Javorinka. Kráčame lúkami, kde nachádzame zopár pastierskych kolíb v lepšom či horšom stave, stádo oviec a skupinku veľmi priateľských kravičiek, ktoré sa nás snažia oblizovať svojimi dlhými jazykmi.

Asi po polhodinke chôdze to prišlo. Stojíme na skalnom brale a pod našimi nohami sa rozprestiera krajina ako z rozprávky. Unikátne hriňovské lazy tvoria terasovité políčka, ktoré vznikli dlhodobým obrábaním pôdy v horských podmienkach. Do dnešných čias vydržali v tejto podobe preto, lebo neboli nikdy zasiahnuté kolektivizáciou.

Pokojne by sme sa tu vydržali kochať aj celý deň, čaká nás však ešte 23 metrov vysoký vodopád Bystrô na južnom svahu Poľany. Cestou sa s naším sprievodcom rozprávame o živote v meste, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Doslova na dosah klasického sídliskového života sa v okolitých gazdovstvách otvára celkom iný svet.

Ako vyzerá spolunažívanie mešťanov a lazníkov takpovediac pod jednou strechou? Stanislav Horník v tom až taký veľký rozdiel nevidí, obyvateľstvo je totiž navzájom premiešané. Niekdajší „kufrikári“, ktorí prichádzali za prácou do strojárskej fabriky, vymenili časom byt za rodinný dom v odľahlejšej časti, kým viacero vidiečanov išlo opačnou cestou za pohodlnejším životom do paneláka.

Vodopád Bystrô je vysoký 23 metrov a patrí medzi najobľúbenejšie ciele turistov. 15 fotografií v galérii Vodopád Bystrô je vysoký 23 metrov a patrí medzi najobľúbenejšie ciele turistov. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×