Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma

21.08.2019 (32/2019) Ťažko nájsť krajší pohľad než ten na miestne lazy, ťažko nájsť srdečnejších a pohostinnejších ľudí, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma. Preto je Hriňová mestom, kam sa človek vždy rád vracia.
Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma
15 fotografií v galérii
Po výstupe na Javorinku sa vám otvorí takáto úžasná panoráma.
Autor fotografie: Martin Mázor

Od batoliat až po dospelých

Aké by to bolo mestečko pod Poľanou, ak by v ňom neprekvitali folklórne tradície? V Hriňovej k nim vedú deti už od dvoch rokov. Zo súboru Mravček, ktorý funguje pri miestnom materskom centre, postupne prechádzajú do ďalších zoskupení.

„Detské súbory zastrešuje Základná umelecká škola a občianske združenie DFS Hviezdička,“ hovorí vedúci detských súborov Milan Obrtal.

Mládežníci, ktorých je okolo stovky, sú rozdelení podľa veku do folklórnych súborov Malíček, Hviezdička a Vrchárik, ktorý je akýmsi prechodom medzi deťmi a dospelými. Pokiaľ bude podľa Milana Obrtala pokračovať dobrá spolupráca medzi vzdelávacou inštitúciou, občianskym združením zastrešujúcim aj rodičov a bude aj podpora mesta, nemá vo veci výchovy novej generácie folkloristov žiadne obavy. 

Zachovanie kultúrneho dedičstva leží na srdci aj vedúcej folklórneho súboru Hriňovčan Ivane Sujovej. Ten tvoria spolu so speváčkami a muzikantmi vyše štyri desiatky mladých aj dospelých. Okrem vystúpení na Slovenku sa už zúčastnili viacerých akcií v zahraničí. Vlani vycestovali do Portugalska a Španielska, tento rok sa chystajú do Poľska.

„Záujem o folklór v Hriňovej stále je, aj keď nám trocha komplikuje situáciu absencia strednej školy. Naši mladí tak odchádzajú za štúdiom do iných miest, kde sa stávajú členmi tamojších súborov. My sa snažíme robiť všetko pre to, aby sme udržali kvalitu. Obnovujeme repertoár, pracujeme na choreografii, len nedávno sme pokrstili CD. Odkaz našich predkov treba udržať,“ dodáva Ivana Sujová.

Folklórny súbor Hriňovčan počas podujatia Muziky pod Poľanou. 15 fotografií v galérii Folklórny súbor Hriňovčan počas podujatia Muziky pod Poľanou. Zdroj: Peter Berčík

 

Anketa:

Emília Kuttnerová (74)

Máme tu krásnu prírodu, ľudia sú stále súdržní, prajní a pohostinní. Preto verím, že sa do budúcna tento región ešte rozrastie. Priala by som si, aby sa naša staršia generácia mohla viac zapájať do verejného života a aby o nás bolo náležite postarané, keď už nebudeme vládať. 

Matej Miklian (22)

Väčšinu času trávim momentálne v Bratislave, kde študujem a pracujem. V Hriňovej som však stále doma, lebo niet krajšieho miesta na Slovensku. Keďže spôsob života, otvorená atmosféra a ľudia sa mi tu pozdávajp, po štúdiách sa natrvalo vrátim na rodnú hrudu. Verím, že do budúcna sa tu vytvorí lepšie zázemie, čo sa týka voľnočasových aktivít pre mladých. Privítal by som viac podujatí a kultivované miesta v podobe tanečných klubov či kaviarní.

Anna Podhorová (52)

Odkedy sme si tu v roku 1988 postavili s manželom domček, prirástla nám hriňová k srdcu. Je to mestečko s tradíciou, ktoré si stále udržiava svoju ultúru. Čo mi chýba, je adekvátne zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a viac lekárov špecialistov, aby sme za nimi nemuseli cestovať do väčších miest. Táto spádová oblasť to potrebuje.

 

 

Diétna torta
Zasmejte sa s nami!
Unikátne priateľstvo človeka s dravcom: Poznajú sa celý život!


‹ 12...45 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×