Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma

21.08.2019 (32/2019) Ťažko nájsť krajší pohľad než ten na miestne lazy, ťažko nájsť srdečnejších a pohostinnejších ľudí, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma. Preto je Hriňová mestom, kam sa človek vždy rád vracia.
Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma
15 fotografií v galérii
Po výstupe na Javorinku sa vám otvorí takáto úžasná panoráma.
Autor fotografie: Martin Mázor

Gazdovské žezlo

Viac ako tri tisícky obyvateľov Hriňovej žijú na lazoch, vyše polovica z nich je v produktívnom veku. Na silnú poľnohospodársku tradíciu nadväzuje 296 gazdov združených v Svojpomocnom družstve jednotlivo hospodáriacich roľníkov.

Stavajú na kvalitnej živočíšnej výrobe pri takmer celoročnom pasení dobytka, vlastnom bitúnku a distribučnej sieti. Na ich podporu prijalo mesto Hriňová v roku 2014 všeobecne záväzné nariadenie na nulovú daň za ornú pôdu, trvalé trávnaté porasty, ovocné sady a záhrady.

Gazdovské žezlo sa v Hriňovej odovzdáva z generácie na generáciu. 15 fotografií v galérii Gazdovské žezlo sa v Hriňovej odovzdáva z generácie na generáciu. Zdroj: Martin Mázor

„Títo farmári nám pomáhajú udržiavať krajinu pod Poľanou, čo je potešiteľná vec,“ oceňuje ich prínos Stanislav Horník. Práve agroturistika na hriňovských lazoch by sa mohla stať jedným z hnacích motorov cestovného ruchu, ktorý má v tomto malebnom kraji obrovský potenciál.

„Zatiaľ sme však stále regiónom skôr pre cestovateľov dobrodruhov, ktorí si musia svoje ciele vopred naštudovať. V minulosti sme aj zo zdrojov miestnej akčnej skupiny v rámci Programu rozvoja vidieka podporili budovanie ubytovacích kapacít v súkromí, lebo návštevníkov tu treba udržať.

Cez zimu môžu využiť lyžiarske strediská, v ďalších obdobiach turistiku. Boli by sme vďační za hustejšiu sieť cyklotrás, najmä medzi mestskými časťami,“ konštatuje prvý muž mesta, ktoré sa po dlhých 25 rokoch pustilo do obnovy miestneho kúpaliska.

Plánujú ho ponechať v klasickom „ľudovom“ štýle, aby sa tu mohli zrekreovať aj tí, čo nemajú na vstupné do akvaparku alebo na pobyt pri mori.

Najslávnejší hriňovský rodák Štefan Nosáľ má na Raticovom vrchu aj pamätnú lavičku. 15 fotografií v galérii Najslávnejší hriňovský rodák Štefan Nosáľ má na Raticovom vrchu aj pamätnú lavičku. Zdroj: Martin Mázor

Spomienky na veľkého umelca

Jedným z turistických lákadiel sa môže stať už onedlho aj pamätná izba najslávnejšieho hriňovského rodáka a čestného občana mesta Štefana Nosáľa.

„Drevenica postavená tesne po druhej svetovej vojne, ktorú mesto Hriňová kúpilo v roku 2016, mala byť pôvodne venovaná ľudovým zvykom a tradíciám. Potom však prišla myšlienka dať jej vyššiu hodnotu a vzdať hold tejto významnej osobnosti slovenskej kultúry,“ hovorí projektový manažér Michal Machava.

Oficiálne otvorenie drevenice je naplánované na 16. august, teda na deň pred podujatím Gazdovanie na hriňovských lazoch. Pamätnú miestnosť zakladateľa súboru Lúčnica a národného umelca zdobí viacero zaujímavých artefaktov, ktoré poskytla jeho manželka Viera Nosáľová.

„Máme jeho dve fujary, suveníry, ktoré pozbieral z ciest po svete, a zaujímavú fotodokumentáciu,“ prezrádza Michal Machava s tým, že expozičná časť by sa mala postupne rozrásť o ďalšie zaujímavé kúsky.

V jednej z miestností drevenice plánujú vyučovať tradičné remeslá, čím získa aj každodenné praktické využitie.

Projektový manažér mesta Hriňová Michal Machava v pamätnej izbe Štefana Nosáľa, ktorú oficiálne otvoria už 16. augusta. 15 fotografií v galérii Projektový manažér mesta Hriňová Michal Machava v pamätnej izbe Štefana Nosáľa, ktorú oficiálne otvoria už 16. augusta. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×