Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma

21.08.2019 (32/2019) Ťažko nájsť krajší pohľad než ten na miestne lazy, ťažko nájsť srdečnejších a pohostinnejších ľudí, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma. Preto je Hriňová mestom, kam sa človek vždy rád vracia.
Požehnaný kraj s nádhernými výhľadmi na lazy a srdečnými ľuďmi, u ktorých sa po chvíli cítite ako doma
15 fotografií v galérii
Po výstupe na Javorinku sa vám otvorí takáto úžasná panoráma.
Autor fotografie: Martin Mázor

Cestná nespravodlivosť

So 126 štvorcovými kilometrami je Hriňová piatym najrozľahlejším mestom Slovenska, podielové dane sa však odvíjajú len od počtu obyvateľov a tých tu v čase našej návštevy žilo presne 7 323.

„Nikto pritom nezohľadní, že v pätnástich miestnych častiach spravujeme 178 kilometrov ciest,“ otvára primátor tému, od ktorej sa odvíja gro problémov.

Tlak na mestskú pokladnicu nesúvisí len s údržbou týchto komunikácií, ale aj so službami pre obyvateľov zo vzdialenejších lokalít.

„Či už ide o zabezpečovanie verejnej dopravy, dochádzku detí do dvoch základných či troch materských škôl, údržbu verejného osvetlenia a mestského rozhlasu, zvoz odpadu alebo prevádzkovanie sociálnych služieb formou terénnej sociálnej práce a rozvoz stravy, so všetkým sú spojené oveľa vyššie náklady ako v iných mestách,“ vysvetľuje.

Primátor Hriňovej Stanislav Horník sa snaží o to, aby sa podpolianske tradície uchovali aj pre ďalšie generácie. 15 fotografií v galérii Primátor Hriňovej Stanislav Horník sa snaží o to, aby sa podpolianske tradície uchovali aj pre ďalšie generácie. Zdroj: Martin Mázor

Keďže na rekonštrukciu ciest nemohli čerpať financie z programov EÚ, pred deviatimi rokmi sa predstavitelia samosprávy rozhodli financovať túto položku z mestských zdrojov. Za ten čas preinvestovali 1,25 milióna eur, ďalší milión by potrebovali na ďalšie cesty v havarijnom stave.

„Navyše je tu požiadavka na budovanie nových ciest, keďže lazy sa osídľujú a ľudia už majú vyššie nároky ako kedysi. Je to pre nás záväzok,“ dodáva Stanislav Horník.

Nie je práca ako práca

Nezamestnanosť už miestnych zďaleka nekvári tak ako ešte v časoch nedávno minulých, štatistiky hovoria jasnou rečou. Kým pred desiatimi rokmi suverénne presahovala 20-percentnú hranicu, momentálne je približne na štvrtine tejto hodnoty.

„Aj keď sa za týmito číslami ukrývajú radikálne kroky ústredia práce, ktoré vyhnalo množstvo nezamestnaných z evidencie, treba skonštatovať, že práce skutočne výrazne pribudlo. Okrem našich strojárskych podnikov či mliekarne si ľudia môžu zarobiť aj v blízkom okolí.

Priemyselné parky v Kriváni či v Detve majú momentálne núdzu o zamestnancov a už aj tu platí, že musia dovážať pracovnú silu z cudziny. Na druhej strane, nie vždy je práca v takýchto podnikoch podľa predstáv alebo kvalifikácie ľudí, ktorí potom hľadajú uplatnenie v zahraničí.

Zvyknú dochádzať na sezónne práce predovšetkým do Južného Tirolska, ženy hľadajú príjem pri opatrovaní seniorov v Rakúsku, mladí ostávajú v mestách, kde študovali. Podpolianska duša je však taká, že ich to po čase vždy láka na rodnú hrudu,“ odôvodňuje primátor fakt, že nové domčeky na lazoch stále pribúdajú.

K miestnym hospodárom neodmysliteľne patria aj ťažné kone.                15 fotografií v galérii K miestnym hospodárom neodmysliteľne patria aj ťažné kone. Zdroj: Martin Mázor

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×