Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Susedov pes napadol susedu, jej psa, potom aj jeho, on ho zastrelil. Môže to podľa zákona urobiť?

27.08.2019 (7/2019) Podmienky chovu a držania psov upravuje zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.
Susedov pes napadol susedu, jej psa, potom aj jeho, on ho zastrelil. Môže to podľa zákona urobiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Susedov pes napadol susedu, ktorá bola na prechádzke so psom. Pohrýzol nielen ju, jej psa, ale aj jeho ako majiteľa. Sused nečakal a psa zastrelil. Keď som sa pýtal na obecnom úrade, nevedeli mi povedať, aké sú podmienky chovu psov a VZN o psoch, pretože obec žiadne nemá. Je to v súlade so zákonom? Aké podmienky musí obec spĺňať v súvislosti s chovom a registráciou psov v obci?

Kristián

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podmienky chovu a držania psov upravuje zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Zákon počíta s tým, že podrobnosti budú upravené vo všeobecne záväznom nariadení obce. Nejde teda o možnosť, ale povinnosť každej obce. Na presné zistenie povinností je nutné pozrieť si nielen zákon, ale aj nariadenie konkrétnej obce. Zákon stanovuje každej obci povinnosť viesť evidenciu psov. Každý pes držaný nepretržite viac ako 90 dní na území Slovenskej republiky podlieha evidencii psov. Držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie. Obec vydá držiteľovi psa zapísaného do evidencie evidenčnú známku. Na známke sa uvedie evidenčné číslo psa, názov obce, kde je pes evidovaný, a údaj o tom, či je pes nebezpečný. Ide o psa, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo krajnej núdzi. Pokiaľ ide o usmrtenie psa...

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×