Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vrátila som sa do práce po dlhodobej PN po pracovnom úraze a šéf chce odo mňa výpoveď. Má na to právo?

20.08.2019 (6/2019) Zamestnávateľ môže ukončiť pracovný pomer, ale to len zo zákonom stanovených dôvodov.
Vrátila som sa do práce po dlhodobej PN po pracovnom úraze a šéf chce odo mňa výpoveď. Má na to právo?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

V práci som si zlomila nohu a dlhodobo som bola PN. Keď som sa po pol roku vrátila, šéf mi povedal, že si mám napísať výpoveď. Zmluvu však mám stále platnú. Vraj je to preto, že som sa opýtala, akú mám možnosť získať peniaze z poistky, keďže úraz sa mi stal v práci. Myslím si, že ho ani nenahlásili ako pracovný úraz. Má zmysel to riešiť aj v prípade, keď prešlo pol roka od úrazu?

Marta

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníkov

V prvom rade zamestnávateľ nemôže nútiť zamestnanca, aby podal výpoveď z pracovného pomeru. Zamestnávateľ môže ukončiť pracovný pomer, ale to len zo zákonom stanovených dôvodov alebo sa so zamestnancom dohodne. Podľa Zákonníka práce ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi k poškodeniu zdravia úrazom, ide o pracovný úraz a za škodu tým vzniknutú zodpovedá zamestnávateľ. Zamestnanec, ktorý utrpel pracovný úraz, má nárok v rozsahu, v ktorom zamestnávateľ zodpovedá za škodu, na poskytnutie náhrady za vecnú škodu. Rozsah zodpovednosti je zamestnávateľ povinný prerokovať bez zbytočného odkladu so zástupcami zamestnancov a so zamestnancom.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×