Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj

18.08.2019 (32/2019) Postavila sa nepríjemnej chorobe, púšti, omrzlinám, medveďom aj pumám, ktoré na ceste stretávala. A hoci Pacifická hrebeňovka Moniku Benešovú (28) tvrdo skúšala, nakoniec jej dala presne to, čo potrebovala.
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
11 fotografií v galérii
Sierra Nevada
Autor fotografie: Archív M.B.

Jedna z najťažších peších trás na svete sa tiahne dlhých 4 200 kilometrov naprieč USA, od hraníc s Mexikom až po tie s Kanadou. Vedie cez vyprahnutú púšť aj náročný horský terén, na ktorom si horúčava podáva ruku s teplotami hlboko pod nulou. Pre niekoho šialenstvo, pre iných splnený sen.

Monika Benešová, mladá novinárka, ktorá sa za prácou presťahovala do Prahy, patrí k tej druhej skupine. Odvahu premeniť sen na realitu však, paradoxne, našla až v okamihu, keď sa jej zdravie rúcalo ako domček z kariet.

„Bola som utrápená, v 26 rokoch vyhorená, vystresovaná a nešťastná,“ spomína rodáčka z Vysočiny, ktorú po skončení univerzity začali sužovať stupňujúce sa črevné problémy. Rapídne schudla vyše 10 kg, trápili ju neustále hnačky, bolesti a strata energie.

„Na toalete som bola 20-krát denne a bez nej som vydržala len pár minút. V Prahe som každý deň jazdila pol hodiny metrom do práce. Nebudem klamať, stalo sa mi pár trápnych situácií na verejnosti. Potom som plakala za rohom, že takto už ďalej nemôžem.“

Diagnostika nebola jednoduchá, po sérii vyšetrení lekári nakoniec zistili, že príčinou je alergia na lepok, mlieko, sóju a intolerancia na mnoho ďalších potravín. Hoci začala okamžite držať komplikovanú diétu, jej psychika už bola rozhádzaná.

„Bála som sa ísť po ulici, stále som mala v hlave katastrofické scenáre. Prestala som sa na svet usmievať, chodiť von a vlastne aj žiť.“

Monika si vyslúžila prezývku „ženský Forrest Gump“. 11 fotografií v galérii Monika si vyslúžila prezývku „ženský Forrest Gump“. Zdroj: Archív M.B.

Z trónu do sveta

Mladá Češka bez obalu hovorí, že problémy si privodila sama zbytočným stresom a nezdravým a nepravidelným stravovaním. Nezostalo jej nič iné, len telu dopriať čas, zároveň si však potrebovala upratať všetko v hlave, kam sa čoraz nástojčivejšie tisla myšlienka na pešiu púť.

„Verila som, že keď zmením pohľad na život a svoju životosprávu a prestanem sa ľutovať, tak mi to pomôže. A tiež, že moje črevné problémy sú predovšetkým v mojej hlave,“ vysvetľuje brunetka.

Pešiu púť si najprv vyskúšala v Santiagu de Compostela. Keď ju zvládla, začala sa pripravovať na vysnívanú Pacifickú hrebeňovku. Kondičku, ktorá vraj v tom čase nestála za nič, si zlepšovala potulkami s ťažkým batohom po Vysočine. Monika zbierala množstvo rád, pre pokoj duše absolvovala aj kurz prežitia v divočine.

„Lekári mi povedali, že ma cesta môže zlomiť. Ja som však verila, že mi pomôže. Nie, že sa úplne uzdravím, ale že v sebe niečo nájdem, niečo, čo som stratila. Svoju silu.“ Stačilo už len nastúpiť do lietadla a urobiť prvý krok.

Prvý deň na púti Monika opisuje ako okamih, keď sa prestala ľutovať a začala sa usmievať. 11 fotografií v galérii Prvý deň na púti Monika opisuje ako okamih, keď sa prestala ľutovať a začala sa usmievať. Zdroj: Archív M.B.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×