Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obrovský megahit Katy Perry súd označil za plagiát. Čo myslíte, okopírovala túto pieseň?

17.08.2019 (32/2019) Súd v Los Angeles rozhodol, že Katy Perry (34) skopírovala časť piesne Dark Horse. Tento obrovský hit je takmer identický s o štyri roky staršou piesňou Joyful Noise od rapera Flama.
Obrovský megahit Katy Perry súd označil za plagiát. Čo myslíte, okopírovala túto pieseň?
5 fotografií v galérii
Katy Perry
Autor fotografie: Profimedia

Svetoznáma speváčka Katy Perry (34) a jej slávne hity už niekoľko rokov dobývajú prvé priečky hitparád. Táto mladá americká hviezda si získala milióny fanúšikov z celého sveta hlavne pre svoje chytľavé piesne, nadčasové texty a videoklipy, ktoré fanúšikov nútia pustiť si video znova a znova.

Katy Perry, vlastným menom Katheryn Elizabeth Hudson, sa stala idolom pre množstvo svojich obdivovateľov, ktorí majú vďaka jej koncertom nezabudnuteľný zážitok na celý život. Slávna speváčka hviezdi tiež medzi deťmi a mladými ľuďmi, a to najmä vďaka svojim účtom na sociálnych sieťach.

Katy Perry je jednou z najsledovanejších interpretiek na Instagrame a jej videoklipy dosahujú rekordné počty zhliadnutí. Vyše 34 miliónov odberateľov na YouTube a neuveriteľných 84 miliónov sledovateľov na Instagrame hovorí za všetko. Mnohé z jej piesní sú označované za nestarnúce hity a samotná speváčka si za ne vyslúžila aj titul popová kráľovná.

Prekonala krízu

Podľa výskumných štúdií je Perry najobľúbenejšou a najlepšie zarábajúcou americkou interpretkou. Väčšina jej piesní bola tiež neraz nominovaná na prestížne ocenenia, ktorých množstvo sa speváčke podarilo aj získať.

Nielen vydané albumy, ale najmä koncerty jej priniesli nemalé množstvo peňazí, ktoré sa však rozhodla nenechať si len pre seba. Osobne podporuje študujúce deti a nechýba ani na mnohých charitatívnych akciách.

Speváčka si známy hit tak skoro nezaspieva. 5 fotografií v galérii Speváčka si známy hit tak skoro nezaspieva. Zdroj: Profimedia

Jej život však nebol vždy ružový. Ako v živote každej úspešnej celebrity, aj Katy Perry prešla neľahkým obdobím, v ktorom musela čeliť neodbytným novinárom a rôznym predsudkom.

Nedávno sa priznala, že v niektorých momentoch myslela aj na samovraždu. V ťažkých chvíľach našla podporu aj v alkohole, na čo už dnes len nerada spomína. Jej účet na Instagrame však svedčí aj o tom, že sa speváčka rada delí s fanúšikmi o všetky svoje zážitky.

Bráni sa

Obľúbená speváčka prichádza pravidelne s novými piesňami, ktoré sa stávajú megahitmi. Inak to nebolo ani v prípade piesne Dark Horse z roku 2013.

Katy Perry sa nachádza na výslní už nejaký čas, a preto mnohých ľudí prekvapila informácia o plagiátorstve, ktorá sa začala začiatkom minulého týždňa šíriť po internete. Nie je to však len fáma, ale šokujúca realita. Speváčka údajne skopírovala časť piesne Joyful Noise od kresťanského rapera, a tak porušila autorské práva.

Raper sa po piatich rokoch dočkal rozhodnutia súdu. 5 fotografií v galérii Raper sa po piatich rokoch dočkal rozhodnutia súdu. Zdroj: Internet

Pieseň Joyful Noise bola uverejnená v roku 2008, teda 4 roky pred piesňou Dark Horse. Raper Flame, vlastným menom Marcus Tyrone Gray, dal Perry na súd už rok po uverejnení hitu Dark Horse, no až po dlhých piatich rokoch sa proces skončil v prospech rapera.

Svetový megahit s vyše 2,6 miliardy zhliadnutí je teda len obyčajný plagiát. Táto informácia nemilo prekvapila všetkých speváčkiných fanúšikov, no dôkazy sú nezvratné. Skladba Dark Horse má totožné inštrumentálne prvky s piesňou Joyful Noise.

Z plagiátorstva však nebola obvinená len speváčka, ale aj spoluautori piesne a spoločnosti, ktoré sa o nahratie piesne postarali. Speváčka a aj spoluautori piesne odmietajú pripustiť plagiátorstvo. Proti obvineniu sa ohradili tým, že o piesni Joyful Noise v tom čase nikdy nepočuli a o kresťanskú hudbu sa nikdy nezaujímali.

Súd v Los Angeles však v pondelok 29. júla rozhodol v neprospech americkej hviezdy. Speváčku teda určite neminie mastná pokuta, ktorá bude raperovi vyplatená. O jej výške sa však ešte nerozhodlo.

Známu speváčku obvinili z plagiátorstva 6 rokov po uverejnení piesne. 5 fotografií v galérii Známu speváčku obvinili z plagiátorstva 6 rokov po uverejnení piesne. Zdroj: Profimedia

Celkový majetok (2016): 125 miliónov dolárov

Najziskovejšie piesne: Dark Horse (2013),

Firework (2010), Roar (2013)

Najziskovejšie albumy: Witness (2017), Prism (2013),

Teenage Dream (2010)

Príjmy (2018): 83 miliónov dolárov

(cena pre najlepšie zarábajúcu umelkyňu)

Najprestížnejšie ocenenia: 4 Guinessove rekordy,

5 American Music Awards,

Brit Awards, Juno Award

Predané albumy: viac ako 40 miliónov

 

Katy Perry - Dark Horse:

 

Flame - Joyful Noise:

 

 

 

Priepastné rozdiely v regiónoch: V Bratislavskom kraji hľadajú 780 učiteľov, na východe si vyberajú
Po zasiahnutí bleskom si nepamätá nič iné len to, že JU zbadal. Prišla mu pomôcť?
Utrápená holandská exkráľovná si nepomohla: Prísny kráľovský protokol v priamom prenose!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×