Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ostrov za 60 guldenov: Ako sa z drevenej osady na Manhattane stalo centrum sveta?

17.08.2019 (32/2019) Je najznámejším a zároveň najdôležitejším z piatich newyorských mestských obvodov. Symbol nielen mesta New York, ale celých Spojených štátov. Manhattan. Dôležitú úlohu v jeho histórii zohrali Holanďania.
Ostrov za 60 guldenov: Ako sa z drevenej osady na Manhattane stalo centrum sveta?
9 fotografií v galérii
Autor fotografie: Getty Images

V roku 1610 holandskí kupci z Amsterdamu oslovili známeho a skúseného anglického korzára Henryho Hudsona a poverili ho, aby našiel novú morskú cestu do Indie, ktorá by viedla cez Atlantik až do Ázie.

Piateho septembra 1610 sa loď s názvom Halve Maen, ktorej velil práve Hudson, dostala k pobrežiu Severnej Ameriky. Pred posádkou sa otvorilo niečo ako prieplav. Hudsonova loď doň vplávala, pretože kapitán dúfal, že vedie až do Pacifiku. Po desiatich dňoch plavby však zistil, že to, čo považoval za prieplav, je vlastne rieka a obrátil loď naspäť smerom k Atlantiku.

Pri ústí rieky narazil na veľký ostrov. Po vylodení tam nadviazal kontakt s miestnymi obyvateľmi, Indiánmi, ktorí boli takí priateľsky naladení, že si s európskymi cestovateľmi vymenili bobrie kožušiny za alkohol a látky.

Henry Hudson teda síce nenašiel prieplav, ktorý by viedol do Pacifiku, ale zato objavil rieku, ktorá dodnes nesie jeho meno. A na ostrove, kde obchodoval s Indiánmi, vznikol zárodok najznámejšieho mesta sveta. Indiáni tento ostrov nazývali Manna-Hata, to znamená ostrov mnohých kopcov. Dnes je to newyorský Manhattan.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×