Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pod vlastným domom objavil tajomné chodby: Vybudoval niečo unikátne!

15.08.2019 (31/2019) Pod objektom, ktorý je súčasťou pamiatkovej zóny v Smolníku, boli možno tajné alchymistické dielne alebo sa tu razili mince. A možno tu v žalári trpeli miestni previnilci. Otomár Vasilco preto v spolupráci s Ústavom geoturizmu Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach vo svojej rodnej obci vybudoval slovenskú raritu, Podzemné múzeum.
Pod vlastným domom objavil tajomné chodby: Vybudoval niečo unikátne!
6 fotografií v galérii
Otomár Vasilco, ako zanietený lokálpatriot a historický nadšenec, vybudoval pod svojím...
Autor fotografie: Pavol Bartonek

Smolník v okrese Gelnica bol kedysi slobodným banským kráľovským mestom, v 18. storočí tu žilo viac ako 6-tisíc obyvateľov. Dnes je táto dedina so slávnou minulosťou súčasťou hladovej doliny, ako zvyknú nazývať pre vysokú mieru nezamestnanosti Gelnický okres.

V súčasnosti tu žije približne len 1 000 obyvateľov, predsa sa tu oplatí prísť pre atraktívnu prírodnú scenériu alebo spomienky na zašlú banícku slávu. Miestne bane, kde ťažili napríklad železnú rudu, patrili medzi najvýnosnejšie v Uhorsku. V Smolníku sídlil banský inšpektorát aj banský súd.

Pozostatky baníctva, to je aj tajch, harmonicky osadený do miestnej prírody. Vodné dielo, z ktorého sa pomocou 7-kilometrového podzemného kanála dopravovala voda do baní, je dnes národnou technickou pamiatkou.

Najstaršie vodné dielo na východnom Slovensku postavili v roku 1769 a miestni ho stále spomínajú pod socialistickým názvom Jazero mieru. Má tvar lievika s hĺbkou v strede až 14 metrov.

Lokálpatriot a historický nadšenec, vybudoval pod svojím domom múzeum. 6 fotografií v galérii Lokálpatriot a historický nadšenec, vybudoval pod svojím domom múzeum. Zdroj: Pavol Bartonek

Jednou z ústredných postáv smolníckej histórie je aj gróf Silvester Joanelli, pôvodom Poliak. V 16. storočí dopomohol miestnemu baníctvu k ešte väčšej sláve. Tomuto banskému podnikateľovi patril dom, v ktorom dnes býva a prevádzkuje penzión práve Otomár Vasilco.

Vlastné peniaze

„Vyše 30 rokov sa staral o miestne bane. Dal u nás vybudovať faru, verejný vodovod, školu aj ovocné sady s vyšľachtenými odrodami stromov. Čo je však najdôležitejšie, ako dobrý hospodár a ekonóm prišiel s myšlienkou vlastného obeživa pre baníkov, aby udržal ich životnú úroveň na patričnej úrovni.

V banskom zborníku sa píše, že v 16. storočí celý objekt, teda aj podzemie, strážilo 20 strážnikov. Vyvstáva otázka, prečo ich bolo tak veľa a na čo také vzácne dávali pozor. Gróf razil peniaze pre baníkov, okrem toho sa Smolník preslávil produkciou cementačnej medi. Príprava medi cementáciou bol náročný proces, alchymista ukrýval patent v podobe zvitku v pošve svojho meča,“ opisuje Otomár Vasilco.

V podzemí s rozlohou viac ako 500 štvorcových metrov, ktoré pozostáva z pospájaných chodieb, sa nachádzajú autentické exponáty z alchymistickej dielne, okrem toho je múzeum venované mincovníctvu a baníctvu.

Exponáty v múzeu darovali aj miestni, medzi nimi aj tento rekordný stromček. 6 fotografií v galérii Exponáty v múzeu darovali aj miestni, medzi nimi aj tento rekordný stromček. Zdroj: Pavol Bartonek

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×