Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi

14.08.2019 (31/2019) Nový postup v odhaľovaní Alzheimerovej choroby aj dôkaz o medzidruhovom krížení dávnych ľudí z rodu Homo. Vedci svetu predložili prekvapivé zistenia.
6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi
6 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Minižralok

Má dĺžku 14 centimetrov a svieti. Vedci len pred pár dňami opísali nový druh žraloka, no stretnutia s ním v oceáne sa vôbec nemusíte obávať. Žije 300 metrov pod hladinou a zaujme nielen svojou dĺžkou, ale aj malými žľazami v blízkosti predných plutiev, z ktorých vylučuje svetielkujúcu tekutinu. Tú šikovne využíva na lákanie svojich obetí. Vydávajú sa za svetlom, nevediac, že na ne v tme nepozorovane číha drobný predátor.

Tohto minižraloka, ktorého príznačne nazývajú americký vreckový žralok, objavili vo vodách Mexického zálivu už v roku 2010, no až teraz ho klasifikovali. V moriach má zatiaľ jediného známeho kolegu z druhu „vreckových“, 40-centimetrového žraloka s vedeckým názvom Mollisquama parini.

Svietiaceho žraloka nazvali americký vreckový žralok. 6 fotografií v galérii Svietiaceho žraloka nazvali americký vreckový žralok. Zdroj: Tulane.edu

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×