Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi

14.08.2019 (31/2019) Nový postup v odhaľovaní Alzheimerovej choroby aj dôkaz o medzidruhovom krížení dávnych ľudí z rodu Homo. Vedci svetu predložili prekvapivé zistenia.
6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi
6 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Koľko koreňov má vaša stolička?

Vedeli ste, že v Číne má viac ako 40 percent ľudí druhú stoličku v spodnej čeľusti s tromi koreňmi? Že čo je na tom zvláštne? Ak by vám zubár vytrhol tú vašu, s takmer 100-percentnou pravdepodobnosťou bude mať len dva. V moderných neázijských populáciách Homo sapiens má takú stoličku približne 97-99 percent jedincov. Ázijská oblasť je na tom výrazne rozdielne. Vedci sa donedávna domnievali, že tento znak je súčasťou špecifického vývinu nášho druhu, no teraz zistili, že to tak úplne nie je.

V čínskej jaskyni Sia-He vedci objavili stoličku denisovana, archaického človeka obývajúceho oblasť pred 160-tisíc rokmi, ktorá má tri korene. Denisovania patria do skupiny takzvaných „archaických ľudí“, čo sú viaceré druhy rodu Homo, ktoré existovali počas alebo ešte pred nástupom Homo sapiens. Vedci nájdenie stoličky denisovana považujú za dôkaz, že rané ázijské populácie Homo sapiens sa s týmto iným druhom krížili a trojkoreňové stoličky sú dedičstvom po týchto archaických predkoch.

Stolička Denisovana s tromi koreňmi. 6 fotografií v galérii Stolička Denisovana s tromi koreňmi. Zdroj: PNAS

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×