Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi

14.08.2019 (31/2019) Nový postup v odhaľovaní Alzheimerovej choroby aj dôkaz o medzidruhovom krížení dávnych ľudí z rodu Homo. Vedci svetu predložili prekvapivé zistenia.
6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi
6 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Priateľské gorily

Doteraz sa predpokladalo, že v spoločenstvách veľkých ľudoopov, akými sú gorily či šimpanzy, chýbala naša sociálna zložitosť. Ľudia nezostávajú iba v kruhu svojej najbližšej rodiny, tvoria sociálne väzby, ktoré sa celý život rozširujú. Podľa vedcov ľudia rozoznávajú a pamätajú si podrobnosti až o 1 000 jedincoch! A ľudoopy v tom výrazne zaostávajú. No nie až tak... Výskumníci, ktorí v Kongu dlhé roky pozorovali gorilie skupiny, si všimli, že ani ony netrávili čas len v kruhu najbližších.

Gorilie rodiny udržiavali kontakt aj so vzdialenejšími príbuzným, ako sú bratranci, tety či starí rodičia. Čo vedcov zaujalo ešte viac, bolo, že jedince sú v styku priemerne s ďalšími 39 gorilami, ku ktorým nemali žiadny príbuzenský vzťah. Takto sa stretávali aj jedince, ktoré mali spoločný znak – napríklad slobodné samce. Analýza vedeckého tímu ukázala, že viac ako 80 percent blízkych vzťahov medzi gorilami bolo medzi jedincami so vzdialenejšími rodinnými väzbami alebo dokonca z úplne odlišných „rodín“.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×