Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi

14.08.2019 (31/2019) Nový postup v odhaľovaní Alzheimerovej choroby aj dôkaz o medzidruhovom krížení dávnych ľudí z rodu Homo. Vedci svetu predložili prekvapivé zistenia.
6 NAJ z vedy: Žralok, ktorý svieti a dôkaz o historickom krížení Homo sapiens s inými druhmi
6 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Alzheimer pod lupou

Podľa štúdie švédskych vedcov by sa Alzheimerova choroba mohla dať v blízkej budúcnosti odhaliť pomocou jednoduchého krvného testu už v počiatočných štádiách ochorenia. Významný pokrok by uľahčil štúdium tejto komplikovanej choroby, ktorá vyvoláva medzi vedcami ešte stále mnoho otáznikov.

Doteraz sa totiž stopy ochorenia overovali analýzou mozgovomiechového moku. V súčasnosti ide o pomerne spoľahlivý test, no odoberanie moku je nepríjemný a tiež relatívne nebezpečný zákrok. Pravdou však zostáva, že Alzheimerova choroba je nevyliečiteľná. Zjednodušene vzniká vtedy, keď už organizmus nedokáže z mozgu upratať „neporiadok“, ktorý je výsledkom bežných metabolických procesov. Podrobný model vzniku a priebehu vedci však stále nepoznajú.

Švédskym vedcom sa podarilo odhaliť chorobu s presnosťou 80 percent, teraz ich čaká testovanie ešte väčšej vzorky pacientov. V prípade, že by sa krvné testy osvedčili ako spoľahlivý model testovania, mohli by prispieť k podrobnejšiemu výskumu ochorenia a k jeho včasnejšej diagnóze. V súčasnosti sú k dispozícii lieky, ktoré v istých prípadoch chorobu spomaľujú, nádejou je, že ak by sa diagnóza určila skôr, ich účinok by mohol byť úspešnejší.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×